veebr.
28
2010
Teravad elamused on toredad. Mõnikord.
veebr.
28
2010
Teravad elamused on toredad. Mõnikord.
jaan.
24
2010
Nii et teemaks siis bottom-up approach vä? Mis muidugi erinevates tõlgendustes annaks veelgi rohkem mänguruumi juurde. Aga sel korral ei viitsi. Las jääb klassikaline tähendus. Erilist rõõmu teeb enda jaoks see, et esimene pilt sai lausa teadlikult selle teema jaoks laupäeval tehtud. Ülejäänud pildid on nagu ikka vanadest aegades pärit.

Katariina kai @23.01.2010 - bottom-up approach
jaan.
3
2010
Aasta lõpp oli irmus ja kiire, nii et polnud aega fotojahil osaleda. Uuel aastal luban olla tublim. Vist. Vähemalt juulini peab ju välja vedama. :-p
Esimesel hetkel tundus sära nii laiapõhjaline teema, et ei oskagi kohe midagi siduvat välja mõelda. Lõpuks otsustasin probleemi lahendada mustvalges võtmes.
Vähem värve, rohkem sära – nagu hetkel õues. 😉
Viljandimaa, Parika raba
Läti, Cesis
Tallinn, Laulupidu 2009
Tallinn, Kadrioru valgufestival
Viljandimaa, Heimtali mõis
Viljandi, Jaani kirik
Tallinn, Toompea
Viljandimaa, Olustvere mõis
Mehhiko, Jalisco, Guachimontones
okt.
25
2009
Mõtlesin pikalt mida sel korral fotojahi teema all esitada. Lemmikkoht? Lemmikpilt? Lemmikzanr? Ühest vastet nendele nagu pole. On küll kuidagi nii kujunenud, et mõnedest piirkondadest on rohkem pilte ja teistes jälle vähem. Aga reeglina on põhjuseks üldine logistiline skeem kui mingi eriline meeldivus/mittemeeldivus. Jah, võin küll öelda, et niisama ringi hängimiseks fotokas näpus on Viljandi ja selle ümbrus lausa ideaalsed kohad – alati leiab midagi fotogeenilist. Samas jälle rabasi, kus päikest püüda, olen leidnud rohkem Raplamaalt. Ja nii edasi. Lemmikzanri nagu ka otseselt pole – rohkem selline segapudru ja mis silma jääb, kui üldse midagi välja tuua saab, mida meeldib pildistada, siis äkki arhitektuur? Eritemaatilistest kahtlemata, erinevad sildid ja siis loomulikult saapad? 😉
Seoses tarkvaraliste arengutega on panoraamide temaatika viimasel ajal väga hingelähedaseks muutunud – ei möödu ilmselt ühtegi fotoretke nii, et ühtegi panoraami ei tee. Või siis üldisemalt öeldes – ei pane paljudest piltidest midagi suuremat kokku. Sest panoraam on veidi liiga kitsas mõiste selle kohta, mida kõike teha annab.
Ja vat sellepärast esitangi ühe veidi teises stiilis asja. On see nüüd foto või juba midagi enamat, seda ei oska öelda. Las jääb teiste otsustada.
PS – kui veebibrauser nõuab lisavidinate paigaldamist, siis võib seda julgesti teha – mingit pahavara ei kaasne ja ilma lihtsalt pilti ei näe. Kui synthi juba näed, vahepeal vajuta P-tähte, noolekeste ilmudes võta neist kinni ja keeruta, ning proovi erinevaid ekraani allservas olevaid nuppe ka. Ajaloolise tõe huvides tuleb muidugi öelda, et seal on olemas kordades kenamaid sünteese, kuid minu oma on vähemalt sel nädalavahetusel tehtud.
Ahjaa, kui saa allpool olevat asja ei näe (tiba tasub oodata, äkki ilmub), siis vajuta siia ja näed seda otse photosynthi kodulehel.
sept.
5
2009
Kunst tänavatel, tänavakunst ja kunstitänavad. Eks see üsna suhteline mõiste ole, kas õige kunst on muuseumis või tänaval või kellegi peas.
Või siis kellegi pildil. Minu omadel küll pole. Kõigest kunstlik moodus kunsti teha, fotograafia on ju teatavasti nendele, kes paremini ei oska.
kunstitänav – amsterdam, holland

s/m kunst – skoone bastion, tallinn

militaarkunst – pahkla raketibaas

nukker kunst – tallinn

ohtlik kunst – stroomi rand, tallinn

ei mingit kunsti – duluth, USA

aug.
30
2009
Kuna digiSTOOP’i uus versioon pole veel tegelikult päris valmis saanud (vist?), siis algselt ei plaaninud sel korral fotojahis osaleda. Lihtsalt huvi pärast sirvisin vanu pilte, et mis sellises teema alla mahuksid. Leidis nii mõndagi, aga eelkõige jäid silma Venemaa ja sellega seotud territooriumitel toimuv. Paistab, et selles riigis ikka armastatakse puidust kõiksuguseid sürre asju ehitada. Ja need seejärel lagunema ning ilmarahvale imetlemiseks jätta. Mille eest ma muidugi tänulik olen, sest muidu oleks need pildid tegemata jäänud. Kus selle kurbuse ots. Ja nii ma ei suutnudki loobuda fotojahis osalemisest.
Venemaa, Arhangelsk, Solombola. Oli kord üks mees, kes tahtis kuulsaks saada, jätta endast maha märk. Võttis kätte ja kukkus ehitama. Ja ehitama. Ja ehitama. Kuni lõpuks kõrgus keset küla monument, mis kindlasti ei leiaks armu ei päästeameti ega ka arhitektide liidu silmis, kuid vaatamisväärsusena linna külastavate võõramaalaste hulgas on populaarne. Kui muidugi leidub mõni kohalik, kes su sinna kohale viib.



Teravmäed, Venemaa valdused (mitteametlikult). Selge piir venelaste tegutsemisala ja ülejäänud arhipelaagi vahel on eristatavvedeleva rämpsu abil. Kui ikka tundra ja rand ja mäed on kõiksugust kola täis, siis järelikult on kusagil läheduses olnud mõni venelaste kaevandus või niisama baas. Ja lagunenud majakesi ning muid rajatisi leidub ka kõikjal. Reeglina tehtud puidust (mis loomulikult on kõik sisse toodud), kuid pole puudust ka massiivsetest betoonist hoonetest ning rauakolust. Esimesed kaks pilti ongi tehtud mahajäetud baasidest, esimene Festningen’ist vaatega Isfjord’ile, teine Grumandbyen’ist vaatega Colesbukta’le. Viimased kaks on ühe ja sama Grumantbyen’is asuva rajatise vaade nii seest kui väljast.
Aga kes arvab ära mis asjaga üldse tegu on? :-p




Vot sellised puud siis sel korral.
aug.
14
2009
Et kõik ausalt ära rääkida, peab alustama sellest, et käesolev teema oli minu jaoks üsna oluliseks initsiaatoriks fotojahis osalemisele. Miks? Imelihtne. Vastuseks on OPS. Ehk Operatsioon “Saabas”, mida väikestiivi juba mitu aastat edendada on saanud. Ja üldsegi mitte üksi, vaid mitmete inimeste kaasalöömisel. Mille eest neile suured tänud. Ja siinkohal on suurepärane võimalus ka kõikidele fotojahtjatele oma panus anda ;-). Seega kui fotojaht läbi, siis lisa saabas või hakka toetajaks!
OPSi peamine ja kõige tähtsam reegel on, et pilt ei tohi olla lavastatud. Tabatud jalavari peab olema seal just täpselt nii olnud enne sinu kohalejõudmist ja võiks samamoodi ka sinna edasi jääda. Seega enda jalast kukkunud kinga pole mõtet pildistada. Eesmärgiks on tabad ja kaardistada metsikute ilma peremeheta isendite liikumisteid ja elu.
Kuigi käesolevat teemat saab põhimõtteliselt tõlgendada mitmeti, siis sel korral valin mina selle kõige lihtsama. Ja näitan erinevat liiki jalatsite elu-olu ja tegemisi väljavõtete kujul OPS kodulehelt.
Trepitoss (tosslastes sugukond)

leiuaeg: 4.12.2008
leiukoht: Tallinn, Kesklinn
koordinaadid: N 24° 46′ 11″ E 59° 26′ 13″
jalg: vasak,parem
muu info: See popp ja noortepärane paarike hängis ühe poe trepil.
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Rahutoss (tosslaste sugukond)

leiuaeg: 03.07.2006
leiukoht: USA, Washington DC, WWII memorial ”
koordinaadid: ” 38° 53′ 22”, 77° 02′ 25”
jalg: parem + vasak
muu info: raha need tossud vist suurt ei teeni…
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Punane linnaking (kinglaste sugukond)

leiuaeg: 23.09.2006
leiukoht: Tallinn, Mustamäe
koordinaadid: 59° 24′ 26”, 24° 41′ 11”
jalg: parem
muu info: punane linnaking elutseb urbanistlikul maastikul, ümbritsetud majadest, ronimisredelitest ja pesunööridest. Jagab ökoloogilist ni¹¹i aukliku linnakingaga. Kuna on erinevatest jalgadest ja elutsevad üksteisele küllaltki lähedal, võib isegi oodata teatud hübriidliikide teket. Aeg näitab.
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Itaalia king (kinglaste sugukond)

leiuaeg: 07.06.2007
leiukoht: Tallinn, Mustamäe
koordinaadid: 59° 24′ 22”, 24° 41′ 16”
jalg: parem + vasak
muu info: väga ainulaadne leid, võiks koguni öelda et esmakordselt maailmas on vabas looduses jäädvustatud ning dokumenteeritud kingapaar koos koduga.
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Iisaku taldking (kinglaste sugukond)

leiuaeg: 5.8.2008
leiukoht: Ida-Virumaa, Iisaku
koordinaadid: 59° 07′ 33”, 27° 19′ 27”
jalg: vasak
muu info: Põnev näide saapaliste paljunemisviisidest. Ühes kinglasest oli saanud kinglane ja taldlane. Nii et iga saabas on taldlane (või saab lõpuks taldlaseks), aga iga taldlane pole saabaslane.
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Parksandaal (plätlaste sugukond)

leiuaeg: 05.08.2007
leiukoht: Soome, Rovaniemi, Napapiiri/Joulupukin Kammari
koordinaadid: 66° 32′ 39”, 25° 50′ 55”
jalg: parem + vasak
muu info: sellise parklasildi alla nad olid õndsas kaksinduses.
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Kirsa (saaplaste sugukond)

leiuaeg: 14.08.2007
leiukoht: Tallinn, Mustamäe
koordinaadid: 59° 24′ 27”, 24° 41′ 10”
jalg: parem + vasak
muu info: see fotogeeniline paarike oli õhtut veetma tulnud ilmselt ühesse maailma kõige tihedama saapaasustusega piirkonda majaseina äärde. Ei puudunud ka teatud loosunglik meeleolu.
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Pakusokisaabas (saaplaste sugukond)

leiuaeg: 26.5.2008
leiukoht: Läti, Kligene
koordinaadid: 56° 58′ 12.9″, 25° 22′ 10.5″
jalg: vasak+parem
muu info: Harilik Läti pakusokisaabas oli puhkeasendisse langenud ühe väikese lõkkekoha lähistel. Teise sama perekonna esindajaid oli veel
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Lendsaabas (saaplaste sugukond)

leiuaeg: 26.6.2008
leiukoht: Viljandi linn, rand
koordinaadid: 58° 21′ 35”, 25° 36′ 17”
jalg: vasak+parem
muu info: Tõeliselt põnev leid! Sellist saapamöllu polegi varem trehvanud. Lendasivad paremale ja lendasivad vasemale, kõrgemalt ja madalamalt. Väga õhulembene liik.
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Rippesaabas (saaplaste sugukond)

leiuaeg: 3.10.2008
leiukoht: Rapla
koordinaadid: N 58° 59′ 31″ E 24° 49′ 46″
jalg: vasak,parem
muu info: Need erinevat liiki rippesaaplased rippusid rõõmsasti Rapla raudteejaama räämas rajatiste rajoonis. Võimalik, et tegu oli teeületusega, ju siis mööda vöötrada ei julgenud. Või nagu hiljuti lugeda oli, siis viide eriti suurele narkourkale?
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Kolka taldrandlane (taldlaste sugukond)

leiuaeg: 09.08.2006
leiukoht: Läti, Kuramaa, Kolka neem
koordinaadid: 57° 45′ 32”, 22° 36′ 20”
jalg: parem
muu info: järjekordne näide, et taldrandlased kannatavad tugeva erosiooni käes. Kurb on selle liigi seisukorda vaadata, kuigi seni kõige arvukam, on siiski seoses intensiivistunud inimmõjuga nende püsimajäämine hädaohus. Enamik senitabatud isendeid on oma maise eksistentsi lõppemisele üsna lähedal…
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Linnatuhvel (tuhvlaste sugukond)

leiuaeg: 20.08.2006
leiukoht: Tallinn, Mustamäe
koordinaadid: 59° 24′ 28”, 24° 41′ 9”
jalg: parem + vasak
muu info: nagu näha eelistab tiheda liiklusega ja suurema kiirusega alasid. Õuealale siseneda ei julge (ilmselt kardab muutuda liiklusmärgil toodud palli aseaineks).
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Militaartuhvel (tuhvlaste sugukond)

leiuaeg: 04.07.2007
leiukoht: Raplamaa, Pahkla raketibaas
koordinaadid: 59° 12′ 09”, 24° 51′ 21”
jalg: parem
muu info: sõbralik ja positiivne välimus võib olla petlik. nagu pildilt näha, võib sellel tuhvlil mõttes mõlkuda ka enesetapp… ega sellises küllaltki trööstitutes tingimustes pole lihtne elada..
leidja: namstoop
veebileht: digistoop.trsm.eu
vaata asukohta kaardil
Lisaks:
Kae kõiki teisi enam kui 300-t jäädvustust ligi 200-st eri liiki saapast
Vaata saapaliste asukohti kaardil (saabastel klõpsates avaneb ka pilt)
Tutvu saapastatistikaga (seisuga 25.08.07)
Tutvu korduma kippuvate küsimustega ja osalemistingimustega
Ja mis peamine lisa uus saabas!
Niisama lihtne see ongi.
aug.
1
2009
Palju pappi ja ruttu, palju õnne ja palju… midaiganes. Palju pilte vähemalt. Nii et lihtne teema. Aga mõneti jälle mitte, on oht stampidesse takerduda. Ja seda ma just tegingi. Stampvõtted pole ju tingimata pahad, lihtsalt võivad mingist hetkest igavaks minna. Samas kui on igavust palju, siis see tähendab, et ka aega on palju. Ja see on jällegi hea asi. Nii et võta siis kinni, mis on milleks hea ja kui palju täpselt…
palju asju:
juuli
26
2009
Hetkel on puhkus jah. Puhkus pildistamisest. Ei ole isegi ringi käies fotokola kaasas kandagi, väike kompakt taskusse ja minekut. Ja ega sellega midagi asjaliku pole püüda viitsinud, rohkem selline ehk läheb vaja variant. Vahel lähebki. Nii et puhkusepilti saamiseks pidi jälle vana rasva kallale minema. On saanud puhata küll, pole midagi öelda.
algav puhkus:
juuli
17
2009
Ega ma nüüd loodusfotograaf ei ole, nii et ilusad linnud on kusagil mujal. Looduspildis näiteks. Aga mul on see-eest mõned koledad linnud pildile kinni püütud. Asi ju seegi vaesel ajal. Niipalju veel lisaks, et kõik need neli pilti on tehtud 1000 mm objektiiviga. See räägib nii mõndagi hiilimisvõimekuse kohta, kas pole. Või siis eelise kohta. Viimane pilt ongi selle illustreerimiseks ;-).

juuli
3
2009
Vett on igal pool nagu muda. Ja muda on pärast nagu vett. Nii et pildivalikuga muret ei olnud. On nii sinist, rohelist, punast ja musta vett. On langevat vett ja seisvat vett. Mullitavat ja rippuvat. Ja mis veel kõige parem – on isegi värsket vett. Ehket esmakordselt on üks pilt ka värske. Ja mis kõigeparem – kohe spetsiaalselt sellesse teemasse sobiv. Pole paha, nagu mõnelpool armastatakse vahel öelda…
värske vesi (käsmu, juuli 2009)
sinine vesi (island, 2006)
roheline vesi (vetikate õitsemine pihkva järves, 2006)
punane vesi (viljandi, 2006)
must vesi (enne äikest peipsil, 2007)
mullivesi (varahommik mulgi heinamaal, 2004)
tahke vesi (gronfjordbreen teravmägedel, 2004)
rippuv vesi (viljandi järv, 2005)
langev vesi (valaste juga, 2008)
juuni
21
2009
Esimest korda praegust fotojahi teemat nähes olin mures. Sest põhimõtteliselt meenus ainult üks pilt mille olen loojangust teinud. Kuid siis otsustasin ikkagi pildiSTOOP’i läbi vaadata ning selgus tõsiasi, et olen ikka rohkematel kordadel sellisel ajahetkel päästikule vajutanud. Kui eriti oleks viitsinud, küllap siis oleks mõnele täitsa mitte päikeseloojangut näitavale pildile väikese lugulaulu juurde keevitanud ja sobiks kah teemasse. Aga õnneks ei pidanud pead vaevama, nii et siit mu J.A.B.S.-id tulevad.
uduliin (raplamaa, jaanilaupäev 2004)
loojang usa-s (michigan, lake huron)
suurendatud dünaamilise ulatusega loojang
loojang suurupis
loojang venemaal (dvina kallastel)
juuni
13
2009
jälle fotojahtimine käimas. Ausõna täna ma käisin isegi kaameraga ringi, et mõni värske temaatiline pilt ka ikka teha. Aga ei tulnud ühtegi sellist, millega rahul oleks. Nii et lähevad jälle vanad klõpsud loosi. Tegelikult on täitsa huvitav enda vanu pilte läbi sobrada ja neid mingi märksõna alla paigutada. Et oleks nii otsesemaid kui kaudseimad vasteid ning ehk ma mingeid varjatud ja topelttähendusi. Et oleks ikka huvitav või lihtsalt ilus.
laudtee (Keava raba, panoraam)
ringtee (Viljandi järve ürgorg, panoplaneet)
T (Soomaa, Oksa vaateronist)
ära tee (USA, infotahvel enne sillale sõitmist)
udutee (Mukri raba)
juuni
7
2009
Võtsin ennast ka lõpuks kokku ja otsustasin fotojahis osaleda. Vaadata ja mõelda on saanud juba mitmel korral, aga tegudeni pole jõudnud. Eks näis, kas nüüd püsivust jätkub. Paraku spetsiaalselt teema jaoks pilte tegema minna polnud mahti, aga vanu sirvides üht-teist ikka näppu sattus. Nii et pidi neist lausa valiku tegema.