kuuuurimine

kuuurimine.jpgVaatasin veidi netiavarustel ringi, et mida kuuvarjutuse pildistamisest siis ka räägitakse. Ja nagu selgus, räägitakse nii mõndagi. Nagu kõik kindlasti niigi teavad, on vana tõde, et täiskuu pildistamisel kehtib säritamisel reegel F/16 ja 1/ISO. Aga kuuvarjutuse puhul ju kuu on.. hmm… varjus. Seega tuleb reeglit väänata.

Eriti põhjalik lehekülg on How to Photograph a Lunar Eclipse, seal on toodud üksikasjalikud juhendid selle kohta, mida kuuvarjutuse pildistamisel arvestama peab. Eriti abiks on säriparameetrite valikul üks seal toodud tabel. See tasub lausa välja trükkida ja pildistama minnes kaasa võtta. Nii on vähem võimalusi säritusega puusse panna.

Keda huvitab lähemalt kuuvarjutuse hingeelu, siis ka sellele küsimusele leiab samalt lehelt vastuse – Lunar Eclipses for Beginners.

Põhilised asjad mida peab enne pildistamist läbi mõtlema:

peaks kindlasti kasutusel olla statiiv, seda eriti pikemate torude puhul, kus värinad on väga kerged sisse tulemas. Teoreetiliselt saab küll pildistada käelt, kuid parem siiski mitte.

et mitte pead vaevata valgetasakaalu pärast ning võtta detailsuse osas hiljem maksimum, pildist võimalusel RAW-s. Ja et müra vähendada, siis kasutades võimalikult madalat ISO, mis sobivata säriparameetrite juures võimalik on.

tee tähtis otsus – lainurk VS tele, ehket millise objektiiviga pildistad. Kas eesmärk on saada üldplaan koos maastikuga või detailne pilt kuust kõigi oma pinnavormidega. Kuna varju piirl tulevad kraatrid paremini välja, siis tele on kindla peale minek. Ei pea nii palju pead vaevama üldise kompositsiooniga ja kuu paigutusega kaadris. Kuigi arvestades seda, et sel korral toimub varjutus meie heaks koidikul, siis võib ka kuu paigutamine maastikusse päris hea tulemuse anda – on juba piisavalt valge, et kuu korrektsel säritamisel midagi muud ka näha jääks. Õnneks kestab kuuvarjutus piisavalt kaua (3:43 – 7:49), et erinevaid objektiive jõuab kasutada kenasti.

vali lähtuvalt eesmärgist korrektsed säriparameetrid – terav ja detailne pilt VS kuu jälg taevas ja kõik mis sinna vahele jääb. Või koguni mitmiksäritus? Kuigi viimase saab ka hiljem arvutis kokku ehitada. Nii või teisit oleks tark mõte kasutada kaamera manuaalrezhiimi, saab kiiresti erinevad võimalused läbi mängida. Ava valikul pead sobiva kompromissi leidma, liiga lahtise avaga ilmselt pildistama ei tasuks hakata. Ilmselt oleks optimaalseks vahemikus F/8 – F/16, vastavalt sellele ja ISO-le tuleb säriaeg ümber arvutada (sul on ülalviidatud tabel juba välja trükitud, onju?).

pane ennast soojalt riidesse. Kuna väidetavalt on praegu aasta kõige külmem kuu, siis ei maksa nalja tegema minna. Täpsemalt loe jutuSTOOP’ist.

huvitavad sind äkki hoopis teiste tehtud pildid kuuvarjutustes? Neid leidub lademes näiteks siin, siin, siin ja siin ja veel sajas muus kohas. Tekkib küsimus, et miks seda siis üldse pildistada, kui säherdusi klõpse juba nii palju tehtud on? Vastus on lihtne – ise on palju ägedam teha. Vahet ju pole, et keegi on seda varem teinud… sööte ju ka iga päev midagi, mis siis, et sama toitu on varem ka söödud… :-p

polegi enam midagi lisada jäänud, jälgi ilmaprognoosi ja hoia pöialt, et taevas varahommikul pilvitu oleks.

Leave a Reply