meetod 1 1

See meetod käsitleb pildi mustvalgendamist heleduskanali abil. Tegu on laialt kasutatava ja suhteliselt lihtsa meetodiga, mille abil saavutab lõpuks üsna suure kontrolli pildi kontrastsuse ja heleduse/tumeduse üle.

ava värviline (RGB) pilt, mida soovid näha mustvalgena.

vali menüüst käsklus Image->Mode->Lab Color, mille tulemusena foto konverteeritakse Lab Color rezhiimi. Visuaalselt see küll mitte mingit muudatust endaga kaasa ei too, vahetus RGB ja Lab Colori vahel on ohutu, iga kell saab tagasi minna RGB peale.

võiks teada, et Lab Color Mode‘s ei koosne pilt mitte kolmest värvikanalist nagu RGB puhul (Red, Green Blue channel), vaid heleduskanalist (Lightness channel) ja kahest värvikanalist – a ja b. Neid saab näha Channels palette‘l (reeglina eksisteerib all paremal nurgas, kui ei ole, siis vajuta F7 või otsi menüüst Windows).

muuda pilt mustvalgeks – kuna meile pakub huvi pilt, mis on heleduskanalil, siis klõpsa sellel ja muuda ainukesena nähtavaks. Seepeale muutub pilt mustvalgeks, sest kuvatakse ainult aktiivset kanalit.

mine tagasi alguse juurde, ehket menüü Image->Mode ja sealt käsklus Grayscale. Seepeal küsib Photoshop, kas soovid teised kanalid kaduvikku saata, millele vastad OK. Kui nüüd uuesti Channel palette’i vaatad, siis ongi sinna ainukesena alles jäänud Gray channel.

vali Layers palette, muuda aktiivseks Background layer ja vajuta klahvikombinatsiooni Ctrl+J. See tekitab samale palette’ile koopia pildist ehk pildi enda kahekordsena. Kui pilt tundub tumedam kui võiks, tee muudatus layer blend mode’is: Normal->Screen. Kui pilt on heledam kui peaks, siis Normal->Multiply.

tuleb tõdeda, et pärast seda muudatust on pilt reeglina kas liiga hele või liiga tume. Nüüd jõuabki kätte koht, kus viimistled oma lõpptulemuse ideaalseks. Selleks tuleb sul muuta kihi läbipaistmatust, seda teed Opacity slider’i abil, mille nihutamisega timmid oma pildi selliseks nagu soovid. Kasutades Lab Color’it mustvalge pildi tekitamiseks saad palju suurema kontrolli pildi sügavuse ja toonide üle kui kasutades algse pildi otse konverteerimist mustvalgeks (Image->Mode->Grayscale). Ja ongi pilt kenasti käes.

on üks hea uudis ikka ka – sammud 2-6 on võimalik ära automatiseerida, ehket avad pildi ja lased kuni viimaseks oleva käsitsi häälestamiseni Photoshopil asja automaagiliselt korda ajada. Selleks pead lihtsalt looma Photoshop action’i.

One comment on “meetod 1

  1. Pingback: pikk ja jätkuv vaikus « .:. digiSTOOP v5.0

Leave a Reply