photoshopi otseteed 2

ahven_161.jpgOtseteed on kuulsad selle poolest, et reeglina ei vii kuhugi. Esmapilgul küll tundub, et hmm, siit kaudu peaks otsem saama, lähen ja proovin. Kuid hiljem eksinuna ringi ekseldes kahetsed. Õnneks ei kehti see alati. Eriti mitte Photoshopi puhul, kus erinevate klahvikombinatsioonide kasutamisel tekkivad “otseteed” annavad olulise ajavõidu ja lisaks saad teiste ees on prohvessionaalsusega veel uhkustada ka :-).

Nii et sel korral siis teemaks Photoshop’i klaviatuuri shortcut’id. Ehket sellised kavalad klahvikombinatsioonid, mis ühe või teise toimingu kerge vaevaga ära teevad. Teisel (ja paraku sageli tavapärasel) juhul tuleb hiirega kusagil menüüdes ringi ragistada, et sama tulemus saavutada. Mõnel võib olla ikkagi tekkib küsimus, et milleks need, kõik asjad saab ju hiirega aetud küll… Tõepoolest saab. Aga kui tänapäeval üsna moes oleval juhtmevabal hiirel akud tühjaks saavad, mis siis teed? Lisaks uskuge mind – säherduste klahvikombinatsioonide kasutamisega hoiab tõepoolest kenasti aega kokku. Ja aeg on raha. Raha on uus ja parem fotovarustus. Uus ja parem fotovarustust on…. hmm… lihtsalt uus ja parem fotovarustus. Nii et tühja selle rahaga, lihtsalt jääb rohkem aega pildistamiseks, mitte järeltöötluseks.

soomaa_1.jpgCtrl + 0 (Fit on Screen) – muudab kogu pildi (koos aknaga) korrapealt maksimaalselt suureks ja nähtavaks. NB – ja mitte ainult. Kui näiteks mõni kuvaalast suurem objekt on parajasti valitud ja tahad seda veel suuremaks venitada vms, siis mahutab ka need piirjooned aknasse ära.

Ctrl + Alt + 0 (Actual Pixels) – suurendab pildi 100%-ni. Väga mugav vahend kui kiirelt vaja pilti täissuuruses vaadata. Näiteks enne teravuse lisamist vms.

vahemets_48.jpgCtrl + Z (Undo) – et parandad üks väike näpuviga.

Ctrl + Alt + Z (Step Backward) – et parandada kõik näpuvead.

Ctrl + Shift + Z (Step Forward) – juhuks kui selgub, et näpuvead ei olnudki vead, vaid hoopis kunst.

Tab – peidab ja taastab kõik tööriistaribad. Hea vahend kiiresti kuvaala puhastamiseks.

F (Cycle Screen Modes) – vahetab järjest erinevaid ekraanikuvasid – täisekraan, ilma menüüribata, musta taustaga jne.

loosalu_1.jpgCtrl + C (Copy) – klassikaline Windows’i klahvikombinatsioon, kopeerib valitud objekti vahemälusse.

Ctrl + X (Cut) – klassikaline Windows’i klahvikombinatsioon, lõikab valitud objekti vahemälusse.

Ctrl + V (Paste) – klassikaline Windows’i klahvikombinatsioon, kleebib mälupuhvrisse paigutatud objekti sinna kuhu vaja.

Ctrl + H (Hide Selection Lines) – puhastab pildi kõiksugustes abijoontest ja marssivatest sipelgate kuvamisest. Samas selektsioon jääb alles. Järgmise vajutusega toob tagasi ka.

Ctrl + J (Duplicate Layer) – tekitab aktiivsest kihist koopia. Kasulik värk.

ahven_029.jpgH (Hand Tool) – kui oled pilti sisse suuminud (ehket pilt ei mahu üleni ekraaniline ära), siis saad kiiresti käekese, millega pilti ringi liigutada. Loomulikult saab seda soovikorral teha ka hiirel rullikut keerutades või kerimisribadega manipuleerides, kuid “käe” abil on võimalik pilti liigutada tunduvalt täpsemalt. Lisaboonus: hoides selles rezhiimis olles all Ctrl klahvi saab pilti sisse suumida, hoides all Alt klahvi, saab välja suumida.

Space (Hand Tool) – sama vahend nagu eelmine, kuid toimib ainult sel ajal kui klahvi all hoida. Kiireks pildi liigutamiseks hea vahend.

Ctrl + A (Select All) – valib kõik.

Ctrl + D (Deselect) – antivalib kõik. Ehket ei vali sa enam midagi.

vahemets_49bw.jpgCtrl + Alt + Shift + R (Rotate Arbitrary Dialog) — toob esile piltide otseks (või siis viltu) keeramiseks vajaliku dialoogiakna.

Ctrl + T (Free Transform) – saad on pildi, teksti või misiganes jubina suurust ja kuju vaba käega muuta.

Ctrl + S (Save) – salvestab. Nagu ikka.

Ctrl + Shift + S (Save As…) – avab uue koopia salvestamiseks dialoogiakna.

Ctrl + Alt + Shift + S (Save For Web & Devices…) – avab spetsiaalse dialoogiakna pildi

ahven_043.jpgCtrl + L (Levels…) – toob esile pildi korrigeerimiseks vajaliku Levels’ite dialoogiakna.

Ctrl + Shift + L (Auto Levels…) – korrigeerib pilti automaatselt. Vahel ju võib katsetada, aga reeglina on ohutum ise asju muuta…

Ctrl + M (Curves…) – toob esile Curve’i väänamiseks vajaliku dialoogiakna. Kurvitamisest loe lähemalt siit.

Ctrl + Shift + F (Fade…) – lubab eelmisena lisatud muudatuse mõju sujuvalt vähendada, lisada seda erinevatele kanalitele jne. Väga kasulik vidin. Kohe väga. Tõesti on noh.

ahven_101.jpgAlt + Mouse Scroll (Zoom In/Out) – pole otseselt klahvikombinatsioon, kuid siiski. Suumi mõnuga. Ainuke puudus on see, et suumimine toimub mingi suht labikata algoritmi alusel, mulle näiteks meeldiks kui muutus oleks täiskordne (ehk siis nii, nagu mõnede teiste vahenditega on).

Ctrl + ‘+’/’-’ (Zoom In/Out) – suumib sisse ja välja. Ja siis jälle välja ja sisse. Ja siis veel vastupidi ka.

V (Move Tool) – teadagi mis. Elementide liigutamiseks, valimiseks, paika tõstmiseks.

palukyla_1.jpgCtrl + Shift + N (New Layer) – toob esile uue kihi tekitamiseks vajaliku dialoogiakna. tekitab uue tühja kihi.

Ctrl + Alt + Shift + N (New Layer No Dialog) – tekitab uue tühja kihi ilma dialoogiakent kuvamata.

B (Brush Tool) – pintslike paranduste tegemiseks. Joonistada võid muidugi ka ;-).

D (Default Colors) – muudab värvivaliku mustaks ja valgeks.

juun_10.jpgX (Switch Colors) – vahetab ringi tausta ja esiplaani värvid.

Ctrl + Alt + Shift + E (Stamp Visible) – tekitab uue kihi, kuhu on koondatud kõik, mis tol hetkel failis nähtavalt oli. Ehket kui on mitu kihit – all pilt, peal kirjad jne, siis uus kiht koondab endas täpselt sellist visuaalset kujutist nagu kõik kihid kokku moodustasid.

Alt + F (Last Filter) – kui oled mõnd kena filtrikest jooksutanud (no kasvõi USM), siis selle lihtsa klahvikombinatsiooniga saad seda supsti korra veel teha.

k6pu_1.jpgCtrl + Alt + F (Last Filter Dialog Box) – mõte sama mis eelmisel, ainult et filtri automaatse uuestilisamise asemel toob esile vasta filtri dialoogiakna. Ja las but no least>

Ctrl + Alt + Shift + K (Show Keyboard Commands) – tegelikul on see ainuks kombinatsioon, mille pead kohe pähe õppima, sest seda teades saad kõiki teisi avanevast aknast vaadata ;-).

Nii et mis ma oskan öelda. Oli küll mõte käsud kuidagi kasutussageduse järjekorras ära sorteerida või umbes nii. Aga kuna see osutus liiga keeruliseks, siis läks nagu juhus juhatas. Igatahes tasub neid katsetada ja mõni ehk meeldegi jätta…

Käesoleva artikli kirjutamiseks on kasutatud lingiSTOOP’is toodud materjalidest ammutatud teadmisi ning autori enda kogemusi.

2 thoughts on “photoshopi otseteed

  1. Pingback: .:. digiSTOOP v3.0» Blog Archive » otseteed viivad kuhu?

  2. Pingback: pikk ja jätkuv vaikus « .:. digiSTOOP v5.0

Leave a Reply