ettevalmistused 1

on talvel suurem oht varustuse kahjustamiseks, seega tasub kaasa võtta ainult hädatarvilik fotovarustus. Peegelkaamera puhul ainult need objektiivid, mida kindlasti arvad vaja minevat. Fotokott võiks olla stabiilselt kinnitatav – seljakott, vöökott. Üle õla tilpnev ja tasakaalust välja viiv raske kott ei ole ilmselt parim kandevahend talviselt libedates oludes, eriti kui sellele lisaks on kaenlas veel statiiv (tihti saab aga ka õlakoti lisaks veel mingil moel vöö külge kinnitada, uuri oma koti ehitust). Ühesõnaga – igasugune üleliigne kola suurendab kukkumisohtu ning ühtlasi suureneb ka kukkumise tagajärjel tekkida võiv kahju. Eriti juhul, kui näiteks kõik oma objektiivid kandiliseks oskad kukkuda.

vaata eelenevalt üle varustus – lae akud, puhasta objektiivid ja filtrid, mida plaanid kasutada. Tühjenda (formaadi) mälukaardid eelnevatest piltidest. Talv seab omad tingimused kogu varustusele – nagu kaameral, on ka mälukaartidel oma töötemperatuurid. On juhtumeid, kus mõni soojas veatult toimiv mälukaart keeldub miinuskraadides üldse töötamast, seega enne pikemat retke testi oma komplekt järgi, et hiljem mitte pettuda. Karmimas pakases tasuks investeerida veidi tõhusamasse mälukaarti, näiteks SanDisk Extreme III on mõeldud töötama temperatuurivahemikus -25C kuni 85C, mis peaks olema täiesti piisav. Reeglina annab enne otsad aku või kaamera, kui see kaart.

NB! Kanna alati fotokotis üht suuremat kilekotti, kuhu kaamera ära mahub – minnes sooja aseta kaamera sinna ja sulge kott. Niiskus kondenseerub esmajärjekorras kilekoti pinnale, mitte niivõrd su kaamerale. Kui fotoretkelt tagasi jõuad, vii kaamera sooja järk-järgult – esmalt jäta esikusse/ koridori/ garaazhi (kui sealt muidugi ära ei varastata) ja alles siis päris sooja. Kindlasti ära võta kaamerat endaga kaasa sauna, kuhu sa ehk pärast väsitavat metsaretke suundud.

kui külma on mitu miinust, siis kindlasti ära pane tagavaraakut fotokotti, vaid hoia mõnes kehalähedases jopealuses taskus soojas. Fotokotis on tal vaesekesel reeglina täpselt sama külm kui sellel akul, mis sul pärast mõõdukat pildistamist hakkab väitma, et on tühi. Seega ole valmis pidevaks akude vahetamiseks – üks põue sooja, teine kaamerasse ja varsti jälle vahetus. Patareide vahetamisel ole ettevaatlik – ära mingil juhul lase kaamerasse lund tuisata või vett tilkuda. Lumesaju (tuisu) korral kaitse kaamerat kasvõi kilekotis hoides.

ole külmal ajal ettevaatlik järskude temperatuurivahetusega. Kui oled viibinud pikemalt koos varustusega külmades (ja kuivades) oludes, siis sooja autosse või tuppa minnes hakkavad külmad pinnad endale kiiresti soojemast ja paratamatult niiskemast õhust niiskust peale kondenseerima. Ja kuna sinu väärtuslik kaamera on mikroskeemide ja muu elektroonikaga selleks hetkeks ilmselt üsna “külm pind”, siis ainult kujutle, mis kaamera sees selle tagajärjel toimub… sa ju ei taha seda?! Lisaks toale või autole, ei tasu kaamerat pildistamise vahel panna isegi mitte riiete alla põue sooja. Kui liigud autoga ühest pildistamiskohast teise, siis pane fotokott pagasiruumi, kus on külmem.
Lisaks on külmal ajal otstarbekas säästa energiat niipalju kui võimalik – lülita välja autofookus, LCD-lt imetle juba tehtud pilte ainult siis, kui tõesti vaja. Kompaktkaamera puhul kasuta võimalusel (ja olemasolul) optilist või EFV pildiotsijat.

võta teadmiseks, et talvistes, enamasti kehvades valgusoludes, muutub hädavajalikuks töövahendiks statiiv. Kuna särid on varjude tabamiseks pikad, siis käelt pildistamine ei taha alati enam õnnestuda. Et külmades oludes statiiv kinni ei jäätuks, võib otstarbekaks osutuda liikuvate osade katmine silikooniga. Ja mõne käepärase osa (nt ühe jala ülemine lüli) võib katta ka teibiga/riidega/porolooniga, et ei peaks külma metallpinda käes hoidma. Mõnedel korralikumatel statiividel on see töö küll juba sinu eest ära tehtud.

One comment on “ettevalmistused

  1. Pingback: pikk ja jätkuv vaikus « .:. digiSTOOP v5.0

Leave a Reply