presenter mouse

Eellugu

Kuna hiljaaegu kasutusse võetud sülearvuti (LIFEBOOK S7110) omab sisseehitatud Bluetooth’i, siis tekkis mugavuse huvides mõte sinna juurde hankida ka Bluetooth hiir – et ei peaks mässama mingite vidinate USB auku toppimisega. Nagu kurvastuseks selgus, siis ei ole säherduste hiirte valik (mis oleks sobivalt väikesed ka kaasaskandmiseks) meie turul üldse teap’ mis suur – Logitech’il üks (suhteliselt kesiste võimalustega) ning Microsoft’ilit ka paar tükki. Jah, tõepoolest on ka mingitel kolmanda kategooria tootjatel paar tükki ette näidata, aga neid ei hakanud isegi mõttesse võtma.Logitech V270 on iseenesest kena ja puha, aga võimalusi napib – vaid kaks nuppu ja rullik, millega saab küll ka klõpsutada, kuid ei saa horisontaalselt kerida. Seega jäi valikusse Microsoft oma kahe hiirega – Microsoft Wireless Laser Mouse 8000 Aluminum ja Microsoft Wireless Notebook Presenter Mouse 8000. Kuna ilgelt kallid on nad mõlemad ja hinnavahe ei ole mitte väga suur, siis langes lõplik valik viimasele. Eriti seetõttu, et vahel peab ka kõiksuguseid ettekandeid pidama, seega väike puldi moodi asi on abiks alati.

Tehniline info

2.GHz Bluetooth® with First Connect Technology
Resolutsioon: 1000 dpi (laser)
Tööraadius: 10 m
Nuppe: 5 hiirena kasutamiseks (+ neljas suunas kerimine), 6 puldina kasutamiseks.
Lisavõimalused: meediakontroll (helivaljus, mängi/paus), laserpointer; hiire nupud kõik laialdselt seadistatavad (digital ink, Instant Viewer jne)
Karbis: hiir + plastikust vutlar kaasas kandmiseks (randmerihmaga), USB Bluetooth adapter, CD tarkvaraga, 2xAAA patareid, dokumentatsioon
Mõõdud: 9,35 cm x 5,63 cm x 3,73 cm
Hind: ~1300 EEK

Esmamulje

Pakend on edev. Hiir on läbipaistvas vutlaris, mis pöörleb oma pesas vabalt, nii et saab uurida iga nurga alt. Pakendi avamisel oli positiivseks emotsiooniks see, et erinevalt analoogilistest tavapärastest karpidest, mille avamine on alati üks jube PITA, oli selle avamiskohas kerge perforatsioon, mis tunduvalt hõlbustas lahti lõikamist ja ei lõppenud veriste näppude vms. Nii tekkis teatav positiivne ootus selle üle, et asi on detailideni läbimõeldud. Ja et loodetavast laieneb see ka hiirele endale.

Pakendist pudenes üksjagu asju asjad. Torkas silma, et plaadiümbris on kuidagi eriti kortsus, nimelt sobis plaat karpi üsna tihkelt, nagu ka kõik ülejäänud asjad. Ja – ülla-ülla – plaati hiljem installeerimiseks masinasse torgates selguski kurb tõsiasi, et ka plaat on selles kergelt kumeras karbis kõveraks läinud. Õnneks sain enne kätte kui puruks oleks lennanud vms. Nii et siit jälle miinus kirja. Aga noh, Microsoft’i kodulehel oli nagunii uuem tarkvaraversioon juba üleval.

Nii ei jäägi muud üle, kui hiirele kaasasolnud patareid tagumiku torgata. Esmapilgul tundub see luugisüsteem elegantse lahendusena, kuid tegelikult kukub luuk lahti küllaltki kerge nupuvajutuse peale. Õnneks veel lihtsalt niisama pole seda juhtunud. Seda, kui kaua patareid vastu peavad ei oska veel kommenteerida, vast nädalajagu alles kasutanud. Kirjade järgi läheb hiire põhja all üks tuluke punaselt põlema, kui tühjenema hakavad. Eks siis näis. Välja lülitada pole hiirt igatahes viitsinud, läheb ise ka üsna kiiresti nö säästurežiimi.

Tarkvara

Tarkvara installeerimisel ja ka pakendil hoitatakse pidevalt, et peab kasutama kaasaolevat USB Bluetooth adapterit, et kõik funktsioonid töötaksid. Oli selle kohta lugenud vihjeid juba ka netist, ja olin valmis, et no näiteks puldina kasutamiseks on Microsoft’i enda pulk vaja järgi panna vms. Kuid õnneks see päris nii ei ole. Ilma originaalpulgata kaovad ära vaid paar mõttetut võimalust – PowerPoint’is digital ink’i kasutamise programmeerimine ühe nupu alla ja Instant Viewer. Viimase puhul siis tegu sellise funktsiooniga, et hiire nupuvajutuse peale vähendatakse kõik aknad korraga ekraanile ja siis saad valida millist kasutada tahad. Ütleme nii, et mulle käib Alt+Tab kah, nii et sellest puudust ei tunne. Aga muidu on erinevaid seadeid päris palju ja mis eriti positiivne – hiire nupud saab panna erinevaid funktsioone toimetama programmide põhiselt. Ehket siis näiteks Back ja Forward nupust ju Word’is keegi eriti puudust ei tunne ja seega saab selle jaoks muud funktsioonid nuppude alla panna. Vägagi mugav.Aga tegelikult enne, kui seadeid saab kasutama hakata, peab arvuti õpetama hiirt ära tundma. See käib iseenesest üsna lihtsalt, tuleb 5 sek hiire all olevat pisikest nupukest all hoida, et seadet otsima hakataks. Arvutis on pralleelselt otsimiseks vastav step-by-step paneel. Mis, paraku küll, töötab täisfunktsionaalsuses ainult Microsofti enda USB pulka kasutades. Aga ei ole ka niisama midagi liiga keerulist arvuti ja hiire omavahel sõbraks tegemises.Hiir ise on üsna tundlik, nii et mina oma harjumuspärase kiiruse jaoks pidin kiirust ikka üsna palju maha keerama. Mis tegelikult on natuke jama, sest nende seadetega on puutepaneel liiga aeglane.

Kasutamine hiirena

Kuna seni olen peamisel harjunud Logitech’i hiirtega, siis Microsft’i nö vaba kerimine tahab natuke harjutamist, rullik kipub liigagi tundlik olema. Eriti annab tunda keskmise kliki tegemisel mõnele lingile klõpsamiseks. Nihkub sageli natuke paigast ära.Samas hiir on hoolimata oma väiksusest käes üsna mugav ja liigub hästi, on piisavalt raske ning püsib kenasti käes. Viimasele aitavad ilmselt kaasas ka kummisest materjalist küljepaneelid. Nupud üldiselt on mõnusalt väikse käiguga, kui rulliku vajutamise välja arvata. See teeb tobedalt kõva klõpsu. Aga siit tuleb üks miinus veel, kaalun koguni garantiisse saatmist. Nimelt teeb hiire vasak (ehk siis enim kasutust leidev) kõrv pärast lahti laskmist vahel tobeda kriuksu. Mitte alati, ja sõltub veidike ka sellest kuhu on vajutatud. Aga siiski on selline piiks vahel üsna häiriv. Kui seda teeks parem kõrv, oleks ilmselt ükskõik, aga pideva kasutamise korral hakkab see piiksumine häirima. Nagu kasutaks elus hiirt, kes kõrvavalust vahepeal piiksub.

Kasutamine puldina

Hiire saab puldina toime panna rulliku kohal olevast nupust. Puldirežiimis olles teised hiie nupud ei tööta ning arvuti annab ka väikese teatekese selle kohta, et toimus üleminek teise režiimi.

Puldina toimib hiir kenasti. Aga teatav piirangud on siingi – ei toimi kõikide mängijatega, näiteks VLC Player’it ei mõjuta pausi klõpsutamine küll kuidagi. Windows Mediaplayer’iga loomulikult probleeme ei ole. Kahtlustan, et ainult selle puhul asi vist töötabki.Helivaljuse seadmine funktsioneerib kenasti. PowerPoint’is omab keskmine alumine nupp (play/pause) nö blank screeni funktsiooni ehket teeb pildi lihtsalt mustaks. Nii et ka omamoodi paus. Ja nooled loomulikul viivad slaide edasi ja tagasi. Keskmine, päikesekesega nupp on laserpointeri oma. Kiir väljub hiire esiservast olevast augukesest ja on piisava võimsusega ka suuremas ruumiks kasutamiseks. Mõju patareidele ei oska kommenteerida.

Edasi ja tagasi kerimine töötab ka Windowsi enda Picture and Fax Viewer’iga pilte vaadates. Picasa’ga näiteks ei toimi. Nii et Microsoft’ile omane poliitikaNende kuue nupu puhul peab jälle kiitma Microsofti tootedisainereid läbimõeldust – nimelt on nupud üle ühe erineva kõrgusega, seega on ka ilma nägemata tunda mis nupp parajasti sõrme all võiks olla. Mugav. Nupud on kaetud kummitaolise pehme materjaligi, tolmukindlalt.

Üldmulje ja soovitused

Hiir oma funktsionaalsuselt ja kasutusmugavuselt tundub läbimõeldud ja asjalik. Kui mõningad miinused välja arvata, siis igati mugav ja asjalik hiir. Pole veel ühtegi seminari/loengut selle abil pidanud, aga kujutan ette, on ka seal üsna abiks. Kuna plussid kaaluvad üle miinused, siis julgeks soovitada ka teistele, kel tihti vaja mingeid esitlusi korraldada või loenguid anda.Aga kõik asjaolusid arvesse võttes ütleks, osta tasub ikkagi ainult siis, kui sülearvutil on Bluetooth juba sisse ehitatud. Kui peab mingit pulka nagunii hakkama alati järgi ühendama, siis võtaks mõne nö tavalise hiire, milledest mõnedel on samuti küllaltki palju funktsioone. Ja seda kõike veidi parema hinna eest. Aga kui Bluetooth olemas, siis väikese lisaboonusena saad veel ka USB Bluetooth adapteri, mille saab täitsa edukalt mistahes arvuti taga tööle panna ja kasutada nagu tavalist analoogilist pulka. Ma näiteks vahetan sülearvuti ja suure arvuti vahel selle vahendusel faile. Ka telefoni sai edukalt arvutiga suhtlema panna. Nii et abiks ikka.

Üsna praktiline (vähemalt kaitseb hiirt kenasti, erinevalt tavapärastest pehmetest kotikestest) on ka kaasas olev vutlar. Tähele tasub panna, et sulgemisel ikka klõps käis, muidu võib hiir ootamatult välja pudeneda. Veidike jäi häirima ka see, et hiir kergelt logiseb seal ehket pole piisavalt tihkelt ümber. Aga võiks.

Plussid

Bluetooth (kui on sülearvutisse sisse ehitatud, siis pole vaja USB pulkadega jamada)
Suur tööraadius (10 m)
Vahetatavate patareid/akud
Palju funktsioone ja seadistamisvõimalusi hiirena (ka eraldi programmipõhiselt)
Võimalus kasutada puldina (PowerPoint + Mediaplayer)
Toimib ka lasepointerina
Läbimõeldud disain ja funktsionaalsus
Käes mugav, ei ole liiga libe ega kerge
Vaikse klõpsuga kõrvad
Saab kaasa USB Bluetooth adapteri, mida saab kasutada ka teisteks rakendusteks
Praktiline vutlar hiire kaasas kandmiseks
Miinused

Hind ja saadavus Eestis (ainult netipoodides)
Kehva konstruktsiooniga patareiluuk
Kaasas olnud tarkvara CD oli kõver
Kõik funktsioonid (õnneks üsna ebaolulised) ilma Microsofti enda USB adapterita ei tööta
Paljud puldi funktsioonid töötavad ainult Microsofti enda programmidega
Vutlar on hiirele veidike “suur” (logiseb seal sees)
Üks hiire kõrv ”piiksub” (läheb seetõttu ilmselt ümbervahetamisesse, nii et loodetavasti ainult selle eksemplari viga)

Kui hinde peaks andma, siis annaks umbes 8/10. Maksimumist viivad paar punkti ära kriuksuv kõrv ning kehv patareiluuk.

Leave a Reply