riietus 1

võta arvesse, et selleks, et kehvades oludes end hästi tunda, tuleb mõelda ka riietuse peale. Kui varbad, sõrmed ja kõrvad külmetavad, võib täheldada pildistamisisu kadumist ka kõige fanaatilisemal fotograafil. Teatud piirist alates võivad külmakahjustused muutuda juba ka tervisele ohtlikuks. Seega ei tasu riietuse tähtsust alahinnata.

räägitakse, et kuni pool kehasoojusest võib kaotsi minna pea kaudu. Seega mütsi olemasolu on hädavajalik, olgu see fliisist või kootud või hoopis midagi kolmandat. Kui pikemal jalgsimatkal pildistamiskohta müts võib isegi häirivaks muutuda, siis kohe pärast peatumist pane see pähe, et sooja säästa. Usu, su emal oli õigus, kui ta lapsepõlves käskis mütsi kanda.

kindel see, et ilma kindaid kätte tõmbamata pole talvisel ajal mõtet kodust välja minnagi. Vähemalt pildistamise eesmärgil küll mitte. Kui niisama jalutamiseks võib ilm olla isegi piisavalt pehme, siis pildistamisel arvesta, et hoiad käes mingit külma, sageli metallist korpuse ja nuppudega riistapuud, mis su sõrmed jäätükkideks muudab enne, kui aeglasema kaameraga teravuse paika saad. Teisest küljest mingid kohmakad soojad käpikud ei ole ka parim lahendus, sest fotoaparaadi tootjatel on rumal komme paigutada kaamerakorpusele mingeid väikeseid nuppe jms. Üks väga mugav variant on lasta endale oma käe järgi valmistada spetsiaalsed fotograafikindad, millel on ärakäivad pöidla ja nimetissõrme otsad. Autoril on ja kiidab. Tellida saab sääraseid asju kasitood.trsm.eu. Veidi kehvem, kuid asja ära ajav võimalus on kasutada näiteks õhemate sõrmikute peal paksemaid sõrmikuid või käpikuid, mida vajadusel saab ära võtta. On olemas ka spetsiaalsed fotograafikindad suurematelt tootjatelt.

NB! Kvaliteetseid ja odavaid riideid tehakse Eestis – pealisriided nt Ilves Extra, Year jt. Sooja spetsiaalpesu saab üliodavalt Marati poest. Kuna Marat teeb allhanget sellistele firmadele, nagu Helly Hansen ja Lundhags, siis osa valmivast toodangust müüakse märgi all FairPlay maha ka oma poes.Umbes 3-4 korda odavamalt, kui samad asjad kalli firmamärgiga saadaval on.

kaitse oma keha – nagu igasuguse talvise välitegevuse puhul, tasub ka pildistama minnes riietuda kihiliselt. Esiteks on erinevate riidekihtide vahele jääv õhk parim isolaator ning teiseks loob see võimaluse riietuse kombineerimiseks. Pikemal jalgsimatkal võtad mõne kihi pealt või vahelt ära, mille pildistamiskohta jõudes uuesti tagasi paned. Nii ei hakka käies palav ja pärast kohapeal olles külm. Riiete valikul tasuks vältida puuvillast ja teksariiet, need küll imavad niiskust, kuid kuivada ei taha väga kiiresti. Seega tasub eelistada alusriietena sünteetilisi materjale, mis kuivavad kiiresti. Seega pikk soe alusriietus, sellel fliis (või vest) ja kõige peal veekindel jope peaks olema enamikes tingimustes küllalt hea valik. Jope võiks olla nö hingavast riidest (Goretex, Sympatex vms tex nende arvukast reast). Sama käib ka pealmiste pükste kohta – et vajadusel põlve maha (lumme, jääle) toetamine ei põhjustaks märgumist ja vanuigi põlvereumat. Viimase plussiks võib lugeda küll seda, et saad pensionil olles põlvevalu abil järgmise päeva ilma ennustada, kui järjekordset fotoretke planeerid, kuid mina isiklikult eelistaks küll HIRLAM mudelit selleks otstarbeks kasutada, kui juba valida antakse. Pükste juurde tagasi tulles – need võivad olla nii voodriga kui ilma. Ilma voodrita on praktilisemad, sest neid saab kasutada ka aasta ülejäänud 6-l kuul kehval suusailmal, mis meil siin reeglina valitseb. Nii et pigem õhukesed kattepüksid, mille all eraldi soojad püksid.

on viimane, kuid mitte vähemtähtis kategooria – jalavarjud. Kui plaanid vähegi looduses pildistamisega tegeleda, siis ilmselgelt teenivad korralikud matkasaapad ennast kiiresti tagasi ning sobivad ideaalset liikumiseks näiteks ka igapäevases lumes ja sopas linnatingimustes.

NB! Korralikud saapad on saadaval hästivarustatud matka- ja spordipoodides Matkasport, Sportland etc), kuid ka jahikauplustes. Kui plaanid raskemates oludes liikuda (nt rabad) või koguni suusa alla panna, siis on üheks valikuks ka ilma voodrita nahksaapad (nt Lundhags). Hinnaklass umbes sama Goretex voodriga saabastega, kuid eeliseks kiire kuivamine seest märjaks saades.

Kuna korralik saabas peab vastu pikki aastaid, siis tasub enne investeeringu tegemist oma vajadused läbi mõelda. Kindla peale minek on mõned poolkõrged Goretex voodri ja Vibram tallaga matkasaapad hinnaklassis 2-4 tuhat krooni. Hoiavad sokid kuivana ja lasevad jalal hingata. Kui on pikem retk eest, on abiks spetsiaalsed matkasokid, neid on igale aastaajale ja tingimustele. Kui saapad on uued (kuid mitte ainult siis), ära unusta kaasa võtta plaastrit (vastupidavaim on tavaline rullplaaster, ka aerosoolplaastri efekt kestab üsna hästi), sest ka parimad saapad võivad (ja enamasti teevadki seda) sissekäimisperioodil kõige võimatumatesse kohtadesse ville tekitada.

One comment on “riietus

  1. Pingback: .:. digiSTOOP v3.0» Blog Archive » kuuurimine

Leave a Reply