meetod 2

Kui tavaline mustvalge ei rahulda, on üheks võimaluseks mängida pildi kostrastsusega, mis sageli lisab mustvalgele pildile just selle “millegi”, mis muidu puudu jääb. Olgu kohe öeldud, et see meetod kõikidele piltidele ei sobi. Näiteks sellisele navitrollalikule maastikule, kus on palju taevast ja ilusaid lumivalgeid pilvekesi. Need jäävad lihtsalt koledalt ülepõlenuks. Aga kui pildid on näiteks ohtralt arhitektuuri vms tekstuuriga pindasid, mille kontrastsust rõhutada soovid, on see meetod just sulle mõeldud.

ava värviline pilt, millest soovid teha kena kontrastse mustvalge pildi. Kui pilt avatud, vajuta klahvi D, et muuta valikvärvid (foreground color ja background color) mustaks ja valgeks.

tekita Layers palette’is uus kiht, kasutades dialoogiakna allservas olevat nuppu (selline diagonaalselt mustvalge üleminekuga ümmargune nupuke) Create new fill or adjustment layer ning valides hüpikmenüüst käsklus Gradient Map.

on selline lugu, et Gradient Map’i aknas on vaikimisi värvideks sinu poolt kasutusel olevad valikvärvid (foreground color ja background color). Kuna eelnevalt sa vajutasid juba D (sa ju ikka tegid seda, eksju?), siis on must ja valge juba ees olemas. Seega ei pea siin enam midagi väga keerukat tegema, OK vajutamisega saad ju lenneldes hakkama. Usu või ära usu, aga ainuüksi selliselt mustvalgendatu pilt on ilusam kui standardsete Photoshop’i meetoditega saadu. Ainuke viga on selles, et sellisel kujul ei saa tulemust kuidagi enam veelgi paremaks muuta (kontrastsusest parem ära unistagi), seega peab veel paar etappi läbima, et sinu poolt soovitud tulemus saavutatud saaks.

tekita Layers palette’is veel üks uus kiht kasutades allservas olevat nuppu Create new fill or adjustment layer, kuid seekord valides hüpikmenüüst käsklus Channel Mixer. Channel Mixer’i abil saab muuta eraldi igat värvikanalit. Kuna sina tahad muuta mustvalget pilti, siis annab see suurepärase võimaluse häälestada pildi kontrastsus enda poolt soovitud tasemele.

tee linnuke Monchrome kasti dialoogiaknas all vasakus nurgas. Vastasel korral võtab su pilt Color slider’ite liigutamisel mõne üsna kummalise tooni, millega sa kardetavast rahul poleks…

jõuad sa lõpuks lõppviimistluse juurde. See koosneb kahest sammust. Esmalt vähenda Constant slider’i väärtust 5-10 ühiku võrra, et pilt tumedamaks teha ja seejärel vähenda Red channel’it 70-75%-ni. Järgmiseks suurenda Green channel’it ja Blue channel’it umbes-täpselt 20-30%-ni, et tõsta pildi kontrastsust. Siinkohas ongi aeg tunnetusega mängimiseks, et oma pilt just selliseks keerata nagu vaimusilmas näinud oled. Kõik eespool esitatud protsendid on ligikaudsed, vabalt võid ühe või teise väärtust vähendada/suurendada nii palju, kui paras tundub. On küll üldine reegel, et kolme värvikanali summa peaks olema 100%, aga hetkel poolelioleva töötluse juures ära sellele tähelepanu pööra.

on seekord koguni kaks head uudist – selleks, et lõpptulemus veelgi meeliülendavam saaks, on võimalik paari lihtsa liigutusega pilti veel tibake korrigeerida. Esimene võimalus on imelihtne – muuda Layer palette’is kihtide järjekorda selliselt, et ülemiseks kihiks saaks Channel Mixer’i asemel Gradient Map. Pildi toonid muutuvad silmaga nähtavalt. Teine võimalus on peaaegu sama lihtne. Muuda aktiivseks Background Layer (alumine kiht, see kus su pilt senini värvilisena eksisteerib), seejärel vali menüüst Image->Adjustments käsklus Desaturate. See muudab ka Background layer’i mustvalgeks. Nüüd on sul lõpptulemuseks valida kolme kandidaadi vahel. Milline meeldib just sulle kõige rohkem?

Leave a Reply