valgus ja valgustatus 2

kumu016.jpgMingil n-hetkel 2007. aasta lõpus jäi kusagil (ilmselt ajakirjas Praktiline Arvutikasutaja) silma reklaam, et jaanuaris ilmub digipraktiku seerias raamat “500 valgustamise nõuannet ja töövõtet“. Kuna fotograafia on nii sisulise olemuse kui ka nime poolesti valguse jäädvustamine ning valgustamine tehnilisse köögipoolde ma seni süüvida polnud viitsinud, siis tundus kohe, et vot see ongi raamat, mida ma olen oodanud. Ei peagi hakkama pikki traktaate teooria kohta lugema vaid saab kiirelt ja kontsentreeritult olulise iva ja algtõed kätt. Lisaks oli mu kaamerale väline välk ka varsti saabumas, nii et seda enam. Nii ma selle raamatu millagi veebruari alguses poest ligi võtsingi.

Reaalsus päris selline polnud kui alguses arvatud, aga väga pettuma vähemalt ka ei pidanud. Mõned kasulikud ivad ja ideed on selles raamatus minu jaoks täitsa olemas.


Müügijutt:

500 valgustamise nõuannet ja töövõtet

Hea valgus on edukate fotode loomise võti — pole vahet, kas pildistate peegelkaamera või mobiiltelefoniga. “500 valgustamise nõuannet ja töövõtet” on vältimatult vajalik käsiraamat valguse ja valgustamisega seotu mõistmiseks. Selles raamatus sisalduvad samm-sammulised projektid ning peaaegu “kuulikindlad” nõuanded muudavad selle tõhusaks vastumürgiks igavatele tehnikakäsiraamatutele, rikkalikud illustratsioonid muudavad aga keerukaimadki teemad lihtsalt mõistetavaiks.

Sisukord

Raamat on jagatud kuueks peatükiks:

Põhimõisted – lühidalt ja konkreetselt selgitatakse fotograafiaga seotud põhimõisteid alates kaameravalikust, säriparameetritest (ka sellest mida mingi number tähendab) ja lõpetades valguse mõõtmiseks vajalike vahenditega. Iseenesest kohustuslik lugemine igale algajale ja väärt meeldetuletus ka edasijõudnule.

Valguse omadused – mis üldse on valgus; spekter ja varjundid; kuidas seadistada valgetasakaalu; millised on erinevad valgusolud; mida saab valgusega ette võtta? Taaskord kasulik peatükk, et natuke paremini mõista oma tegevust ja selle tagajärgi reaalses pildistamissituatsioonis.

Töö päevavalgusega – peatükk, mis on pühendatud looduslikus valguses pildistamisele. Antakse kasulike näpunäiteid kaadri komponeerimiseks, abivahendite kasutamiseks (peegeldid/täitevälk) jne. Jälle ei saa üle ega ümber selle peatüki kasulikusest, senised infokillud ja enda tunnetuslik kogemus saavad täpsemad raamid ja teoreetilise tausta.

Kunstvalgus – lisavalguse tekitamiseks vajalikest vahenditest – välgud, lambid hajutid, snoodid jne. Seda kõike lühidalt ja konkreetselt ning piltidega. Lisaks ka kamaluga tehnilisi nippe, kuidas valgusallikaid paigutada ja valgust suunata.

Valgustusprojektid – 12 erinevat projekti praktiliste juhendite ja näidetega. Kenasti sammhaaval lahti seletatud ning olulised asjad välja toodud. Käsitletakse nii portree kui tootefoto tegemist, erinevate pindade, valgusallikate ja lisavahendite kasutamist, pildistamis siseruumides ja väljas. Paraku küll paljud vajalikud vahendid on sellised, mida ilmselt naljalt kodust ei leia…

Järeltöötlus – kiire ülevaade fototöötlusega seonduvast, erinevad failiformaadid, resolutsioonid, jne. Detailsemad õpetused baseeruvad Photoshop Elements 5 tarkvarapaketil. Kui varem pole eriti fototöötlusega kokku puutunud, siis igati vajalik lugemine, samas edasijõudnule suurt midagi uut ei ole. Laiemalt kasutamist pärsib ka seotus ühe konkreetse tarkvaraga.

Kokkuvõtteks

Kui ülalolevat sisukirjeldus lugeda, siis paistab päris asine raamat olevat. Ja omast vaatenurgast ongi, sest infot on lausa lademes. Mis võib olla, et ongi selle raamatu (või noh, tegelikult vist kõigi analoogiliste) probleemiks. Raamatust raamatusse korrutatakse samu asju, alati eeldatakse, et raama ostnud inimene pole varem ühtegi teist analoogi näinud või fotograafiast üldse midagi kuulnud. Teisalt tekkib siis aga küsimus, et kui asi nii algajale fotohuvilisele mõeldud, siis miks eeldada, et tal on kohe varnast võtta valgusemõõtjad, -telgid; ja tegelikult on tal üldse kodustuudio juba ammu valmis ja ootel, seni lihtsalt ei teadnud ööd ega mütsi, mida sellega peale hakata ja ootas seda raamatut.

Nii et üks peamisi asju mis häirima jäi ongi see, et autor vist pole päris täpselt endale selgeks teinud kes võiks sihtgrupp olla. Ma miskipärast ei usu, et ma kuidagi keskmisest fotohuvilisest väga suurel määral erinen, aga üsna suures ulatuses oli see raamat vähemalt minust küll mööda suunitletud. Ma eeldaksin, et sellise raamatu sihtgrupp on tõsine fotohuviline/iseõppija, kes lisaks päästikule vajutamisele tahab natuke ka ise protsessis juhtida ja kontrollida. Samal ajal oma piiratud ajaressurssi ning ka eelarve juures päris kodustuudiot just ei oma ning reeglina ei plaanigi, vaid katsub läbi ajada heal juhul ühe lisavälgu ja võib olla ka mõne hajuti ja peegeldiga.

Päris paljud raamatus toodud näpunäited eeldasid seevastu mitmesugust stuudiovarustust. Tore muidugi, et ka nendest räägitakse, lihtsalt huvitav teada, aga ma miskipärast ei usu, et eriti paljudel inimestel, kes selle raamatu ostavad, on olemas näiteks valgusemõõtja. See aga oli vägagi kasutust leidev vidin raamatu praktilistes ülesannetes.

Viga on selles, et üritatakse ühe raamatuga katta kogu diapasoon (ehket teoreetiliselt saada võimalikult palju potentsiaalseid ostjaid) – alates esimese kompaktkaamera ostnud inimesest kuni sisuliselt juba poolproffini. Seetõttu ongi olukord, et igaüks saab sellest raamatust enda jaoks vaid väga väikese osa, sest ülejäänut teab ta juba niigi või tehniliste vahendite puudumisel ei tahagi teada. Seega algajal jäävad ilmselt praktilised ülesanded veidi kaugeks ja samas sellele, kes veidi kogenum, jäävad esimesed paar ja viimane peatükk ebavajalikuks.

Plussid

loogiline ülesehitus
palju vajaliku üldinfot infot algajale, ja seda mitte ainult valgustamise teemadel
ohtralt näiteid ja pilte
konkreetne ja lühike esitusviis
käepärane kujundus ja hea tõlge

Miinused

edasijõudnu jaoks liiga palju üldinfot
selgelt määratlemata sihtgrupp
projektid kohati veidi ebapraktilised, vajavad liiga spetsiifilisi vahendeid

Hoolimata väikesest nurinast – kui sul on juhuslikult üle paarsada krooni ja erinevad valgustamisega seotud küsimused pead vaevavad, siis mine ja osta see raamat endale ära. Tiba ikka targemaks saad, või kui mitte targemaks, siis mõne idee või mõttepojukese ikka kinni püüad ja lollimaks vähemalt ei jää. Abiks seegi, nagu öeldakse. Sest tegelikult on väärt raamat, eriti algajale.

2 thoughts on “valgus ja valgustatus

  1. Pingback: .:. digiSTOOP v3.0» Blog Archive » valgus ja valgustatus

  2. Pingback: pikk ja jätkuv vaikus « .:. digiSTOOP v5.0

Leave a Reply