meetod 3 1

Tegu pole puhtalt mustvalgendamise meetodiga, kuid samasse kategooriasse langeb ikka – pildi kahetooniliseks (Duotone) muutmine. Hariliku värvilise foto muutmine kahetooniliseks pildiks on Photoshop’is küllaltki keeruline ja pikk protsess, kuid paljudel juhtudel on tulemus vaeva väärt.

ava värviline foto, mida soovid muuta kahevärviliseks.

pead selle muutma mustvalgeks. Käesoleval juhul ei ole vaja keeruliste meetoditega vaeva näha, lihtsalt menüüst Image->Mode käsklus Grayscale. Seejärel küsitakse, kas oled muudatuse tegemises kindel, mispeale on vaja vajutada OK.

vali menüüst Image->Mode käsklus Duotone. Avaneb uus dialoogiaken, kus esmalt tuleb väljal Type muuta valik Duotone’iks.

pead otsustama, millist kahte värvi sa pildi toonimisel soovid kasutada. Vaikimisi on esimeseks valitud must (Ink 1). Enamasti see nii ka tasub jätta, kui sa just tõesti ei soovi musta asemel mingit muud tooni kasutada. Juhul kui soovid, siis tee mustal ruudul klõps ja vali soovitud värv. Ruuduke värvikasti ees, kus näed üht diagonaaljoont on Curve Box, mille abil saad määrata, kuidas sinu poolt valitud värv pildil jaotub – selle varjualades, tumedatel ja heledatel toonidel.

panid ehk tähele, et teise värvi (Ink 2) ruut on tühi ja ootab sinu valikut. Selleks tee valgel ruudul klõps, mille peale avaneb Photoshop Color Libraries, kus saad valida soovitud tooni PANTONE värvide hulgast. PANTONE sellepärast, et Photoshop eeldab sind lõpptulemust välja printivat. Kui tahad mingit muud tooni valida, siis kasuta Color Picker’it.

on värv ilmselt valitud ning ei jää muud üle, kui klõpsata OK. Nüüd, kui mõlemad värvid valitud, on paras hetk leida nende vahel õige tasakaal, et pilt näeks välja parem, kui ilmselt hetkel näeb. Selleks, et tasakaal leida, ongi mõeldud Curve, nii et klõpsa teise värvi (Ink 2) Curve Box’i.

avaneb dialoogiaken Curve’i seadistamiseks. Vaikimisi on aknas olev kõver veel täitsa sirge. Kõver kujutab endast seda, kuidas must värv on tasakaalus hetkel valitud oranzhi värviga. Näiteks lahter, kus hetkel on kirjas 100%, indikeerib seda, et 100% varjualast on 100% oranzhi värvi. Kui tahad varjualas oranzhi osakaalu vähendada, siis muuda seda numbrit väiksemaks. Näiteks, kui kirjutada sinna 80%, siis saab varjuala 20% vähem oranzhi ja on selle võrra mustem. Niimoodi võid vähendada kõiki väärtuseid, et muuta oranzhi tooni osakaalu. Sinu sisestatud väärtuste põhjal joonistatakse ka uus kõver (Curve). Sama tulemuse saad ka kõverast hiirega kinni võttes ja seda paika lohistades, siis muutuvad numbrid vastavalt sinu lohistamisele. Nii et valik on sinu.

võta teadmiseks, et kui ise oma Curve’i ei taha konstrueerida, siis on tublid programmiehitajad ka sellele mõelnud ja Photoshop’iga on kaasas terve valik erinevat tooni eelseadistatud profiile. Et nendele ligi pääseda, klõpsa põhidialoogiaknas nupule Load. Selle peale peaks Photoshop avama uue dialoogiakna, mis juba vaikimisi sind õigesse koht suunab (kataloogi Duotones). Kui mingil kummalisel põhjusel seda ei juhtu, siis otsi seda kataloogi Photoshop’i kataloogist Presets. Aga nii või teisiti on kataloogis Duotones veel omakorda kataloog Duotones, mis käesoleval juhul ongi see õige.

leiad sa kataloogist Duotones, mis asub kataloogis Duotones, kataloogi PANTONE Duotones (keeruline, huh?). Ja õnneks kaugemale ei peagi minema, just seal eelseadistatud värviseaded asuvadki. Iga värvi kohta on neli valikut. Nii et endale sobiliku tooni leidmiseks on katsetamiseks võimalusi kui palju (lihtsalt lae neid profiile ükshaaval ja vaata, kuidas pilt jääb). Kui oled leidnud omale sobiliku tooni, klõpsa OK ja oledki valmis. Kuid arvesta sellega, et saadud tulemus on küll ideaalne arvutis vaatamiseks, kuid trükkimiseks pead veel natuke värvihaldusega tegelema. Aga sellest mõni teine kord.

One comment on “meetod 3

  1. Pingback: pikk ja jätkuv vaikus « .:. digiSTOOP v5.0

Leave a Reply