backfocusing 2

ahven_165.jpgSelgus kurb tõsiasi, et mu K10D tegeleb mõõdukalt ja hobikorras backfocusing’iga. Ma ei teagi mis selle maakeelne vaste on – tahateravustamine? möödafokuseerimine? Vahet pole tegelikult, kehv ikkagi. Aga õnneks ei midagi pöördumatut, hoolduses kalibreeritakse autofookus vastavalt objektiividele ära. Asja oleks muidugi lahendanud ka see, kui Pentax suvatseks K10D jaoks uue softi välja lasta, kus saaks – nagu K20D puhul kuuldavasti saab – tekitada objektiividele profiilid. Aga ei jõudnud seda valget laeva enam oodata ja tahaks enne suvehooaega asja jonksu saada.

fotugraaf.jpgNii et misasi üldse on… ee… möödateravustamine? See on selline kuri asi, mille puhul kaamera AF objektiive lahtiseima ava korral (ehk siis kui tervussügavus on väga väike) teravustab soovitud tasapinnast reaalsuses tibake (varieerub sõltuvalt objektiivist jne) tahapoole. Ehket piltlikult öeldes, tehes inimest otsevaates portree ja teravustades silmale, saate hoopis teravad kõrvad. Ja selleks, et silmad oleks fookuses, tuleb fookuspunkt seada hoopis ninale. Päris nii hull õnneks asi minul küll polnud, aga siiski piisavalt, et häirida.

Pikemalt probleemist ja sellega seonduvast, ning sellest, mida ette võtta, võib lugeda siit:

http://focustestchart.com/chart.html

või siis alla laadida sama asi pdf-ina:

http://focustestchart.com/focus21.pdf

Sealoleva pika jutu lühike kokkuvõte võiks olla selline:

1) kui kahtlustad, et su kaamera fokusseerib mööda (ükskõik, kas ette- või tahapoole), siis prindi välja ülalviidatud pdf-is olev testtabel
2) säti kaamera statiivile, nii täpselt kui võimalik 45 kraadise nurga alla (osadel statiividel on skaala küljes, kui ei, siis kasuta oma silmi)
3) aseta testtabel hästi valgustatud horisontaalsele pinnale sobivale kaugusele kaamerast (et ikka kaadris kenasti näha oleks, kaugus sõltub su objektiivist jne)
4) keera objektiivil ava nii lahti kui võimalik (väikseim f/arv), ISO nii madalaks kui võimalik ning kasuta keskmist fookuspunkti
5) säti kaamera ja testtabel üksteise suhtes nii, et keskmine fookuspunkt oleks suunatud joonele, millel kiri “Focus here
6) pildi tegemiseks kasuta viivisega pildistamist või pulti, et vähendada värinaid ja sellest tingitud udusust
7) lase kaameral fokuseerida ja tee pilt

Tegelikult tee koguni mitu pilti, erinevate fookuskauguste (kui on suumobjektiiv) juures jne jne jne. Ja tee mõni pilt ka käsitsi fokuseerides. Ja võrdle. Seda, mida võrrelda, loe ülaltoodud viidetelt.

Ja siis tee veel pilte ja hinda tulemusi. Ja tee veel pilte. Ja hinda jälle. Ja kui eriti kahtlustav oled, siis otsi keegi, kellel on sama kaamera, ja katseta oma objektiive tema kerega ja tema objektiive oma kerega ja siis jälle vice versa. Nagu tegin mina. Ja tõdemus oligi kurb. Et on jah.

K10D+ smc PENTAX DA* 50-135mm F2,8 ED IF SDM
135mm, f/2.8, ISO 100:

autofookus

50-135_135_f28_af.jpg

manuaalfookus

50-135_135_f28_mf.jpg

Vahet näed? Näed küll. Mina ka nägin. Ja paralleelselt proovitud teine K10D tegi autofookusega samasugust pilti, nagu minu oma manuaalselt. Analoogiline seaduspära valitsed – rohkemal või vähemal määral – ka teiste proovitud objektiivide puhul. Nii ei jäänudki muud üle, kui kere kalibreerimisele saata.

Kuigi, et üdini aus olla, oli üks objektiiv, millega ka minu kaamera mööda ei teravustanud – legendaarne smc PENTAX FA 50mm F1,4, ja seda just nimelt f/1.4 juures. Nii et respekt. Peab endalegi hankima.

Tegelikult on ka K10D puhul võimalik ise üht-teist ette võtte sellise probleemi ilmnemisel, kuid kuna erinevad objektiivid käituvad erinevalt, siis selline üha lauga löömise lahendus pole eriti hea. Ja garantiiajal pole see ka eriti mõtteks, sest saab ju teisiti. Aga sellest kõigest mõni teine kord. :-p

2 thoughts on “backfocusing

  1. Reply hack coins fifa 14 ios veebr. 14,2017 19:49

    Elizabeth, I am in the kc area with two small children as well, and also feeling eager to make more vegan or almost vegan real life connections perhaps a playdate is in order

  2. Reply fifa coin generator free apr. 20,2017 22:10

    I saw a lot of website but I conceive this one holds something special in it. “Plans are only good intentions unless they immediately degenerate into hard work.” by Peter Drucker.

Leave a Reply