Pentax VS täiskaader II

kivkunn_2.jpgTegu on teise artikkel Pentaxi täiskaadri seeriast, osaliselt pärit samast blogist ning sama autori sulest, millest oli esimene: Does Pentax Need a Full-Frame Camera Right Now? Article by: Miserere. Esimene osa ilmus digiSTOOP’is 27.09.2008 ning tuleb tõdeda, et aeg on vahepeal teinud mitmesuguseid korrektuure ning üht-teist on vahepeal Pentaxi plaanidest juba selgemaks saanud. Ja isegi eesti keeles on sel teemal üht-teist ilmunud. Kuna kordamine on tarkuse ema, siis ei hakka väga palju juba valmis olnud teksti ümber kirjutama. Lihtsalt arvestage seda lugedes, et kirjutatud on see septembri lõpus olnud teadmiste ja info valguses ning mõned oletused ei ole  enam oletused vaid faktid.

Niisiis alljärgnevalt taaskord minupoolne vabas vormis tõlgendus Miserere artiklist, koos omapoolsete täienduste ja tõlgendustega.

egsn_fr_11.jpgNeed, kes on otsustanud Pentaxi peegelkaamera kasuks, on reeglina täinud teadliku ja vähem või rohkem põhjalikult eeltööle baseeruva otsuse. Miks? Sest kui küsida inimeselt tänavalt mis firma kaamerat ta tahaks osta, siis on enamasti vastuseks Canon või vahel ka Nikon. Ja siis võib-olla ka Sony või Olympus, või vähemalt on nendest firmades kuuldud midagi. Ja ilmselt vaid mõnel üksikul Pentax. Seda viimast küll eestis isegi vast keskmisest rohkematel tänu Photopointi suhteliselt aktiivsetele kampaaniatele Pentaxi promomisel. Tänu sellele oli K10D kuuldavasti ka Photopointi eelmise aasta (2007) kõik müüdum peegelkaamera. Ma kahtlustan, et teistes riikides see pigem nii ei olnud.

vanalinn_06.jpgAga nüüd asja juurde. Nii et siis Pentaxi valimisest. Põhjuseks – vähemalt minu puhul oli küll nii – on ilmselt üks parimaid, kui mitte kõige parem hinna-kvaliteed-võimaluste suhe. Seda on just pärast K10D turule tulekut hea jälgida, kus K10D oli võrdluses alati hinna järgi klass kõrgemas segmendis olevate kaameratega, sest samahinnaklassi kaameratel polnud suurt midagi vastu panna. Nüüd on ka konkurentidel hinnad üksjagu alla läinud, aga ega K20D nüüd oma hinna eest vähe ka ei paku. Teiseks oluliseks põhjuseks – taaskord vähemalt minu puhul oli see nii – on Pentaxi digikerede sobivus kõiksuguste vanade objektiividega, olgu need pärit kuitahes iidsetest filmikaamerate aegadest. See on Pentaxi ideoloogia olnud juba aegade algusest, et ka kõik vanad objektiivid peavad uue bajonetiga töötama. Ja nii on see õnneks säilunud tänaseni. Selle lisanduvad veel adapterite abil lisatavad M42 objektiivid, mida leiab suhteliselt odava raha eest.

agn_02_2.jpgJa siit jõuamegi üheni täiskaadri soovi põhjuenduseni – kõik need suurepärased vanad objektiivid on ju täiskaadrile mõeldud, järelikult saab neid kasutada ka uue täiskaader digikere eest. Ja osad FA tähistusega objektiivid on veel endiselt tootmises (näiteks 50mm f/1,4, 35mm f/2 ning 50mm ja 100mm makro), nii et seda enam. DA tähistusega lood enam nii rõõmsad ei ole, paljud neist on täiesti kindlalt täiskaadri eest sobimatud. Aga osade kohta jälle kahtlustatakse, et äkki ikka sobivad. Sest mõned ei vinjeteeru isegi maksimaalselt lahtise ava juures. Sobivate DA objektiivide koht on pentaxforums.com lehel olemas terve teema – DA lens on Full Frame: Test Shots thread. Samas ei tohi ära unustada, et mittevinjeteerumine ei tähenda automaatsel sobivust täiskaadrile, sest äärelade optiline kvaliteet võib ikkagi kehv olla. Sest algselt pole ju mõeldud nende.. ee.. äärest-ääreni kasutamise peale.

sihvka_27.jpgNing veel üks argument nüüd-ja-kohe turule tuleva Pentaxi täiskaadri vastu – puuduvad mõned olulised täiskaadrile sobiva vahemikuga objektiivid – näiteks kiired f/2.8 suumobjektiivid (näiteks 28-70mm ja 70-200mm) ning ka kiire portreeobjektiiv nagu näiteks 85mm f/1,4 või f/1,8. Teistel täiskaadri tootjatel on need augud täidetud. Ja täiskaadriga keret osta jaksavad fotograafid ilmselt eeldavad ka korraliku optikat, ilmselt vanadele manuaalsetele torudele pole kõik nõus lootma jääma.

lennusada_09.jpgMida siis Pentaxi kohta arvata – kas tuleb või ei tule ja kui, siis millal. Üldiselt ei ole väga tõenäoline, et kohe-kohe astuks ka Pentax täiskaadrit tootma. Selleaastane Photokina tõi kaasa hoopis kurgu puhtaks köhimise (k-m, k-m), mis on areng hoopis vastassuunas, järjest kompaktsema peegelkaamera poole. Ja kui vaadata teisi suuri tootjaid, siis pikki aastaid valitses täiskaadri turgu ju Canon (alates 2002), isegi Nikon tuli oma täiskaadriga välja 5 aastat hiljem. Ja kui võrrelda nüüd Pentaxi ja Nikoni suurust, siis… khm, kommentaarid on liigsed. Samas on vähetõenäoline, et Nikon ei teinud täiskaadri keret sellepärast, et poleks suutnud. Kindlasti oleks, samuti nagu Pentax. Lihtsalt turusituatsiooni arvestades see polnud vajalik. Ja kui ükskord tuldi, siis selliselt, et paljud paadunud känonistid hambaid krigistasid ja parteid vahetasid. Ka Pentax on sel allal üsna osav, kui rääkida millegi uue ja löövaga turule tulekust. Iseasi, kas see oleks nüüd mingi päästerõngas, mida Pentax kangesti vajaks.

122000_09.jpgNii et ootused-lootused võivad ju mõnedel inimestel kõrgel olla, aga reaalsus on kardetavasti tiba kurjem. On ju teada-tuntud tõsiasi, et Pentaxil on niigi probleeme uute objektiivide turule toomisega, mõned juba väga ammu lubatud asjad hakkavad alles nüüd reaalsuseks saama (nt 60-250mm). Ja neid venivaid ja lens roadmap’il ammu näidatud asju on veelgi. Ja kui mu silmad mind ei peta, siis seal ühtegi täiskaadrile viitavat uut toru ka pole. Mitte et see tingimata peaks tähendama, et neid ei arendataks – saladusi oskab Pentax hoida ja kui juba täiskaadriga kere peaks välja tulema, küll siis objektiivikomplekt ka olemas on. Nendest ennetavalt teadma andmine rikuks ju üllatuse ära.

sihvka_51.jpgKokkuvõtvalt öeldes, ihalejatel lootust täiesti pole mõtet kaotada, aga lähiaja (/aasta(te)) eelarvesse pole vist suurt mõtet sellesuunalist investeeringut planeerida ka. Sest  kui ikka firma esindaja ametlikult välja ütleb, et pole prioriteediks, siis ega vist ikka ei ole ka. Kuid kas selle üle peaks kurvastama? Mina tavakasutajana ausalt öeldes olen ka APS-C mõõdus sensoriga kaameraga igati rahul ning loodan, et pigem seda paremaks arendatakse. Kuid sellest said juba eelmise korral räägitud.

Ülaloleva loo kirjutamiseks refereeritud artikli kasutamiseks on olemas  Pentax DSLR blogiomaniku luba.

Leave a Reply