picasa 3 3

vjuusapanoplaneet_02.jpgSuure tõenäosusega on kõik inimesed, kes seda juttu siin praegu loevad kuulnud Google’ist. Ja ilmselt suurem osa on teadlikud ka sellest, et Google on enda alla koondanud väga suure hulga erinevaid teenuseid ja rakendusi, alates reklaamidest ja kaartidest ja veebibrauserist ning lõpetades millega iganes. Ja sinna vahele jääb ka väike fotohalduse ja -töötluse tarkvara nimega Picasa. Mis on jõudnud juba kolmanda versioonini – Picasa 3.

On asju, mida võiks sellele programmile ette heita – näiteks fototöötluse osasid funktsioone võiks veidi täiustada. Eriti häirib teravustamise osa, mille mõju ei saa ise vähendada, vaid programm teeb nii, nagu heaks arvab. Samas on kolmas versioon toonud ka mõningaid uuendusi töötluse vallas, nii et katsutagu aga järgi. Ja mis eriti positiivne – Picasa‘le sobivad kenasti ka RAW failid, suudab neid avada ja töödelda ning töödeldud pildi jpg-ne ära salvestada. Loomulikult ei saa Picasa vastu spetsiaalsetele RAW töötluse jaoks mõeldud programmidele, kuid need on ka enamasti tasulised. Ja on ka ridamisi muid vidinaid, saab piltides video kokku keerata (ja selle soovikorral otse Youtube’i laadida), kirjutada plaadiks või meisterdada kollaazhe.

picasa3pv_01.jpgAga tegelikuks põhjuseks, miks ma Picasa 3 üldse jutuks võtsin, on uue versiooniga kaasa tulev Picasa Photo Viewer. Mille saab kenasti konfigureerida avama panna paljusid erinevaid pildifaile, kaasa arvatud kõikmõeldavate kaamerate RAW failid ja Photoshop’i failid. Ja seda kõike üllatava kiirusega. Ja kena kasutajaliidese abil. Täisekraanirezhiimis olles avaneb pilt vastavalt ekraani suurusele, jäädes üleni näha. Samas jääb ka taustal olev udustatuna ümber pildi näha (no umbes nagu siin lehel olevad pildidki Lightbox’i abil avanevad). Ekraani alla serva ilmuvad pisipiltidega samas kataloogis olevad teised pildid ning mõned navigeerimiseks, suurendamise-vähendamiseks ja pildi keeramiseks mõeldud nupud; samuti saab pildi avada Picasa’s ning eelseadistatud Picasa Web Albumisse üles laadid. Mittetäisekraanirezhiimis toimub see kõik soovitud suuruses aknast, mida täisekraani klõpsates tekkib uuesti poolläbipaistev taust.

picasa3pv_02.jpgNo ja mis seal siis nii erilist on, küsite? Näiteks navigeerimine. Pildi suumimine. Jne. Eriti mõnus ongi muidugi suumimine: see on kiire ja mis veel tähtsam – sujuv. Ehket suurendus muutub protsenthaaval ja seda täiesti ühtlaselt vastavalt hiire rulliku keerutamise kiirusele. 100% peal toimub väike peatumine ning sealt edasi olenevalt pildi suurusest kasvõi 1000%-ni. Saab seadistada kas on soov hiire rullikut keerutades pilti suumida või järgmis pilti ette saada. Ja siis vastavalt soovidele toimib teine funktsioon rullikukeerutamise ajal Ctrl-klahvi all hoides. Täisekraanrezhiimis saab pilti ekraanil teise kohta tõsta, sisse suumitud pildi jätab programm meelde, nii et sama pildi juurde tagasi tulles kuvatakse see endiselt sama % juures. Ja ekraanipinnast suuremaks suumitud pilti saab samuti hiirega ringi lohista, et näiteks mõnd ääreala täissuuruses uurida vms.

picasa3pv_04.jpgÜks eriti mugav lisanupp on Open With…, kus on kenasti reas arvutis olevad sobilikud programmid ja ka näiteks Blogger, emailimise ja printimise võimalused, kuhu pildi saata saab. Ühesõnaga lihtsalt mugav ja mõnus. Ja kui Photo Viewer’it enam ei taha, vajuta Esc-klahvi ja see kaob. Kõikides minupoolt kasutatavates arvutitesse läks see igatahes Windowsi vaikimisi Photo and Fax Viewer’i asemel käiku. Soovitan proovida, äkki hakkab meeldima. 😉 Uuenduste ja võimaluste kohta saab lugeda ka spetsiaalsest blogist.

3 thoughts on “picasa 3

 1. Reply kaisa märts 30,2010 17:21

  Tere!
  Kas oskate aidata kuidas/kus saab picasa2 salvestada pilte, kui olen neid nõ töödelnud, eelmise picasaga oli see lihtne aga sellel ei leia õiget asja ülesse:S äkki oskate aidata:) oleks tore:) aga kui ei siis otsin edasi:)

 2. Reply namstoop märts 30,2010 20:58

  Ma ei mäleta kas Picasa2 puhul oli täpselt samamoodi (minu arust oli), aga Picasa3 ju salvestab pildi üle samasse kataloogi kus originaal oli ning teeb originaalist koopia (tekitab kataloogi .picasaoriginals).

  Kui valid File-Save As, siis tekitatakse originaalist samasse kataloogi koopia.

  Kui valid File-Export, siis saab valida kuhu ja kuidas pilt salvestatakse. Ühtlasi saab ka pilti näiteks vähendada.

 3. Pingback: pikk ja jätkuv vaikus « .:. digiSTOOP v5.0

Leave a Reply