aku VS aku

energia.jpgTaaskord tekkis ühe veebikeskkonnas diskussioon akude teemal. Kuna probleem on nii akuutne kui ka aktuaalne, sest elektrit läheb meil kõigil vaja (olgu see või staatiline :-)), siis panen mõned mõtted kirja. Asja olemuseks on see, kas mugavam/odavama/jne on AA-akudega kaamera või spetsiaalakuga digikaamera. Mina olen alati eelistanud spetsiaalakut. Miks? Ilmselt esimesel korral kaameravalikul oli see juhus, aga teisel korral juba suhteliselt teadlik valik – loomulikult mitte peamine, kaameral on üksjagu olulisemaid parameetreid, mida vaadata, kuid ka akumajandus on siiski üks argument teiste seas, mille peale tasub juba enne ostmist mõelda.

Nii et vaatame tiba lähemalt, mis on ühe või teise “süsteemi” plussid ja miinused (toodud suvalises järjekorras).

Spetsiaalakuga kaamera:

Plussid

kasutusmugavus: aku on kompaktne ja seda on ainult üks – lihtne paigaldad, lihtne hoida, lihtne laadida.

aku on reeglina suure mahtuvusega, sätitud just täpselt pildi tegemiseks vajaliku energialaksu andmiseks. K10D puhul pole näiteks probleemi 800+ klõpsu tegemiseks ühe laadimisega.

ei pea ostma eraldi akulaadijat, on juba kaameraga kaasas (või siis kaamerasisene laadimine spetsiaalse kaabli abil).

hind: kuigi originaalakud on suhteliselt krõbeda hinnaga leiab ka Eestis teiste tootjate toodangut, mis on minu kogemusel täpselt sama hea kui originaal. Suure tõenäosusega toodetud samas tehases. Ja saab kätte keskeltläbi 200-300 EEKiga. Samas väga odavate hiina junnide kohta on mujal maailmas raporteeritud ka probleemidest.

Miinused

Kui aku tühi ja teist pole, siis ilmselt on pildistamine lõppenud. Aga õnneks läheb sinnani kaua aega. 🙂

Kui omada mitut (eri firmade) kaamerat, peab omama ka mitut laadijat. Kui näiteks on väline välk kasutusel, siis selle jaoks on AA-akud nagunii mõistlik muretsed.

Saab kasutada ainult konkreetses mudelis või heal juhul mõnes teises sama firma mudelis (kui miinus see muidugi üldse on…).

AA-akudega kaamera:

Plussid

Universaalsus: akusid saab kasutada paljudes teistes seadmetes ning saab kasutada paljude teiste seadmete jaoks ostetud akusid. Pildistamas olles näiteks vahetada akusid välgu ja kaamera vahel jne.

kui fotoretkel akud tühjaks saavad, saab ehk mõnelt sõbral tema omasid laenata. Teisalt kes see ikka annab, äkki läheb endal vaja. :-p

kaamerabrändi vahetades saab samu akusid edasi kasutada.

teoorias saab kasutada suvalisi AA patareisid. Praktika võib olla karmim – kaamera lihtsalt ei käivitugi nendega. Vajab testimist, et tulevikus kindla südamega mõne külapoe peale loota. On kinnitatud, et K100D teeb patareidega pilti küll, aga näiteks *ist DL pilti ette ei võta. Sama on netiavarustes veel nii mõnegi kaamera kohta kirjutatud.

tugev pluss on, et viimasel ajal on turule tulnud ilma tühjenemisefektita akud – näiteks Sanyo Eneloop jne. Varem ei omanud pikalt ette laadimine suurt mõtet. Mahtuvus on samuti saavutanud mõistliku taseme.

hind: komplekt (4tk) korralike akusid maksab suurusjärgus 200-300 EEKi, nii et üsna ühte auku spetsiaalakuga.

Miinused

AA-akusid on alati vaja mitu – suur tõenäosus tühjade ja täislaetud akude segiminekuks, mõne pulga ära kadumiseks, vahetamisel käest pudenemiseks jne.

laadimisel ja kasutamisel peab jälgima kompleksust – et AA-akude eluiga pikendada võiks alati laadida koos samu akusid ning ka kasutama koos. Kui just ei oma vinget laadijat, mis akusid ükshaaval suudab menetleda.

nõuab kaamera ostmisel täiendavat investeeringut laadija ja akude näol. Samas tõenäosus, et laadija juba majapidamises olemas, on ilmselt üsna suur.

Kokkuvõtteks

litr_01.jpgVat sellised mõtted siis. Väike mõõdetav võrdlusmoment ka: Vastavalt CIPA-standardile tehtud testidele suudab Pentax K10D teha 480 pilti (Lithium-Ion, 7.4 V, 1620 mAh), K100D 300 pilti (4 x 2500 mAh NiMH). Nagu ma juba ülal kirjutasin, siis minu tagasihoidlikul hinnangul pole ilma sisemise välgu kasutamiseta K10D-le 800 ja rohkem pildi tegemine ühe laadimisega mingiks probleemiks. Sama numbrit küll K100D kohta ei oska kõrvutamiseks välja tuua.

Kokkuvõtteks saan enda vaatenurgast öelda, et less is more, ehket eelistan ühte ja spetsiaalset akut peotäite kaupa AA-de asemel. Neid küll erinevateks otstarbeteks (lambid, GPS, hambahari, klaviatuur, mänguasjad jne) küll nagunii peotäite kaupa juba vedeleb, aga siis vedeleks veel rohkem. Kuna ma päevikut (või umbes nii) akukasutuse kohta ei viitsi sisse seadma hakata, siis olen hetkel igati rahul oma kaamera kahe akuga – 1600 pilti on piisavalt suur kogus, et probleeme ei tekkiks. Ja kui on tõesti vaja a la kuuks ajaks Aafrikasse puu otsa elama minna, eks ma siis ostan kolmanda juurde ja pildistan ikkagi rahus.

Aga tegelikult pole üldse tähtis mida energiaallikana kasutada, peaasi, et vajadusel saab kasutada.

Leave a Reply