arhiiv

Aja jooksul toimunud muudatustest ja uuendustest .:.digiSTOOP-is saab üht koma teist teada allpool olevast uudiste arhiivist. Selliselt kajastub seal kogu areng ja läbielatud (loodetavast ikka kvalitatiivsed) muutused.

01.03.04

Valmis lehe esimene versioon. Katsetused Canon PowerShot G3 kaameraga lähivõtete (close-up’s) tegemisel viisid nii kaugele, et tekkis huvi millegi enama järele kui kaamera üksi pakkuda suudab. Internetist leitud materjalidest võetud analoogide põhjal valmis lõpuks nn pööratud objektiiviga makrovõtte süsteem ja seda kõike küllaltki käepäraste vahenditega ja mis peamine – odavalt. Just sellise makrosüsteemi kasutamisele leht keskendub.

12.04.04

Piltide rubriigis nüüd palju uusi ja kevadisi pilte. Nagu elus (ja kuratlikult liikuvate ;-)) putukate pildistamisel selgus, siis polegi see nii lihtne. Mida oligi arvata. Üliolulisel kohal on VALGUS. Kui vähegi hämaram metsaalune on, siis kedagi teravalt kaadrisse saada on üsna lootusetu. Seega jäid sipelgad seekorda jäädvustamata, sest sagisid ringi nagu mingid sipelgad kohe. Aga asi edeneb.

11.05.04

Piltide osa jälle täienenud. Ämblikud, sipelgad ja herilased. Päikesetõusut parem ei räägigi…

23.05.04

Veel rohkem uusi pilte! Sikud ja muud loomad. Paar juga ka ja üks aken.

07.06.04

Täienenud on piltide sektsioon. Varasuvine päikesetõus ja varahommik Mulgi heinamaal, Soomaal. Küll peamiselt makrovaates…

Täiendust on leidnud ka varustus Velbon Macroslider’i näol.

10.07.04

Üle pika aja jälle uued pildid. Nii makrot kui vähem makrot, vett, taimi ja putukaid. Udu ei puudu ka.

Järgmise uuenduseni läheb nüüd veidike rohkem kui tavapärane kuu aega, aga see eest saab järgmisel korral loodetavasti näha vingeid pilte Arktikast.

10.09.04

Piltide osakond elas üle tõsise noorenduskuuri, on nüüd palju paremini haaratav ja hallatav. Lisandus palju uusi pilte, seda nii erinevatesse kategooriatesse kui ka terve uus kaust Teravmägede kohta. Seal siis lubatud pildid Arktikast asuvadki.

03.10.04

Lisandusid pildid elust heinarullil. Poleks uskunudki, et kiletatud heinarullide puhul on tegu niivõrd tänuväärse baasiga erinevate putukate pildistamiseks. Oli esindatud väga palju erinevaid liike, lisaks sai neid pildistada ilusal valgel taustal, ilma igasuguste muude häirivate elementideta. Muud mugavused ka veel – hea kõrgus, mugav toetuspunkt. Nagu loodud ilusate piltide saamiseks. Soovitan!

16.10.04

Juurde tuli täiesti uus pildialbum – infrapuna. Tegu esimeste katsetustega infrapunalähedases (NIR) spektriosas pildistada. Lisandus ka vastav õpetus.

30.12.04

Lehekülg sai täiesti uue näo ja teo. Naudi! Lähiajal tuleb täiendusi veelgi, nii sisulisi kui ka vormilisi. Head lõppu ka!

03.01.05

Infrapuna õpetuste osa täienes. Nüüd ka näpunäited piltide järeltöötluse kohta.

06.01.05

Uuendusi tuleb riburada pidi. Kuna lehe endine nimi “Digifoto” ei olnud just väga originaalne, vaid liigagi laialt kasutusel nii mõistena kui ka veebilehekülgede ja firmade kaubamärgina, siis tekkis mõte midagi uut panna. Aga kuna juba maailmas olemasolevate sõnade seast midagi head silma ei jäänud, tuli uus välja mõelda. Ja tähendab see just seda, mida tähendab – mitte kui midagi (peale siinse lehekülje nime ja osakese minu internetialiases).

Nii et mul rõõm esitleda – digiSTOOP!

05.02.05

Pärast pikka vahet lisandus lehele hulgaliselt uusi pilte ja seda nii mitmeski kategoorias. Peamiselt said täiendust “varia”, “vesi ja jää”, “maastik ja päike” ning “loomariik”, kuid ka teised. Uuri järele!

13.02.05

On lisandunud mõned uued oravad kategooriasse “loomariik”. Leidus teisi päris arvukalt, nii et tegu rohkem kui ühe isendiga.

19.02.05

Täienes varustuse osa.

26.02.05

Muutus lehekülje struktuur. Kõik tekstid on koondunud nüüd rubriiki “jutud”, edasine jagunemine makroks, infraks jne toimub seal. Samasse kohta lisandus ka pikem jutuke lisavarustusest.

10.04.05

Totaalse muutumise elas üle piltide osa. Nüüd palju iseseisvam ja mugavam kasutada ning kergemini majandatav/uuendatav. Loodetavasti avaldab see positiivset mõju uute piltide lisandumisele.

26.05.05

Lisandus arvukalt uusi pilte. Ja mitte ainult olemasolevatesse albumitesse vaid lisaks tekkis ka täiesti uus album – “sildid”.

18.07.05

Tugeva täienduse on saanud piltide osa. Lisandusid kaks uut albumit “osmussaar” ja “москва – архангельск – санкт-петербург”. Esimene sisaldab endast maikuu viimastel päevadel Osmussaarel tehtud pilte ja teine väikest valikut Venemaal käigust. Mõngigaid täiendusi on saanud ka teised üld-kategooria albumit. Uuri järgi.

Menüüsse “kontakt” lisandus mõtteavalduse jätmise võimalus. Enam ei pea isegi emaili kirjutama, et midagi tarka ja ilusat öelda või küsida. Piltide rubriigi alammenüüst “e-kaart” on nüüdsest võimalik saat valitud piltidest kaarte oma sõpradele ja tuttavatele. Loomulikult on vastav võimalus endiselt olemas ka ametlikul piltide leheküljel.

22.07.05

Muutus lehe struktuur ja alajaotuste nimetused. Uudised muudatuste kohta hakkavad nüüdsest kogunema pealehe, et seejärel aegamööda arhiivi talletuda. Uue nime sai ka rubriik kontakt, muutudes mõttevahetuse rubriigiks. Tehkem siis seda. St vahetame mõtteid, küsime ja vastame. Mida iganes.

31.10.05

Üle hulga aja lisandus suur hulk uusi pilte. Peamiselt albumitesse “maastik”, “varia” ja “sildid”. Naudi. Peagi on uusi pilte tulemas veelgi. Ja vanu lahkumas.

20.11.05

Juures on uus lisaalbum – “fotoretk koplisse”. Tegu HV-st pärit fotohuviliste ühise ettevõtmisega.

04.01.06

Seoses väikese välislähetusega tekkis terve uus lisaalbum – zürich – konstanz. Aga see pole veel kõik – paljud albumid said täiendust. Kohapeal kasuta nuppu üleval paremas nurgas “uued”.

17.01.06 – uus artikkel jutuSTOOP’is

Alguse sai selle aasta suur projekt – igal kuul uus artikkel. Kuna teoreetiliselt on hetkel talv (täna küll hakab ka praktikas termomeeter sama väitma), siis räägib jaanuari artikkel digifotograafia eripärast talveperioodil. Sellest, millega peab talvel täiendavalt arvestama, kuidas varustusega käituma, mida pildistamisel arvesse võtta ning isegi sellest, mida selga panna, et fotoretk oleks nauding mitte rist ja viletsus.

21.01.06 – uued pildid

Albumid “varia” ja “vesi & jää” said täiendust. Esimesse lisandust pilte Valgusfestivalilt ning teise krõbekülmasid pilte Paljassaarest Katariina kai juurest.

26.01.06 – võimalikud häired pildiSTOOP-is

Seoses Coppermine uuendamisega versioonile 1.4.3 võib läihpäev esineda häireid pildiSTOOP-i töös. Aga lohutuseks see, et pärast on asi palju parem… lisandub otsing märksõnade kaudu ning piiripealseid pilte (a la vesi & jää / maastik) saab edaspidi näha kõikides sobivates kategooriates.

30.01.06 – pildiSTOOP uus ja parem!

Seoses edukalt kulgenud Coppermine versiooniuuendusega on nüüd pildiSTOOP senisest mugavam ja pildid paiknevad loogilisemalt. Tänu uuele versioonile saab üks pilt asuda mitmes albumis. Seda küll mitte “füüsiliselt” vaid lingituna.

Teine oluline ja suur uuenduse on see, et nüüd on võimalik otsida pilte ka märksõnade abil. Vajutades otsingu nuppu, on lisaks täidetavale väljale lehe allosas kirjas kõik märksõnda, millel klõpsates vastavaid pilte ka kuvatakse. Kahjuks täpiga tähti ei õnnestunud tööle saada. Iga pildi kohta käivad märksõnad on kuvatud ka iga pildi info juures, kus klõpsates saab vaadata teisi samasse kategooriasse sobivaid pilte.

03.02.06 – pildiSTOOP’il täitus 20 000 vaatamist

Jah, just nii, sa lugesid õigesti – 20 000!!! Ja seda mitte aegade algusest, vaid alates10.04.05, mil pildid kolisid uude kohta ning neid serveeritakse Coppermine mootori abil.

Ma arvan, et pole paha sellise asjaarmastajaliku lehekese kohta.

Kui statistikast veel rääkida, siis digiSTOOP’il on alates trsm.eu serverisse kolimisest (alates 2004 detsember, nii et veidi üle aastane periood) olnud üle 6000 külastuse ning üle 560 000 päringu (hits). Pole vast ka paha.

08.02.06 – uued pildid

pildiSTOOP-is jälle uued pildid. Peamiselt Jõgevamaa külastusest, kuid mitte ainult. Lisandunud erinevatesse kategooriatesse erinevate märksõnade alla.

28.02.06 – uus artikkel jutuSTOOP’is

Kaua tehtud kaunikene – jutuSTOOP’is nüüd digipimiku sektsioon, milles esimeseks artikliks kolmeosaline õpetus piltide mustvalgeks ja kahetooniliseks tegemiseks.

Head mustvalgendamist!

19.04.06 – ohtralt uusi pilte

Jälle üle häbiväärselt pika aja on lisandunud uued pildi. Erinevatel teemadel ja erinevatesse kategooriatesse.

Samas peab kurbusega nentima, et uusaastalubadesega on läinud nagu ikka – ei lisandunud märtsis ühtegi uut artiklit ja kardetavasti ei lisandu ka aprillis. Lihtsalt ajad on nii-kuradima-kiired.

22.04.06 – uus artikkel jutuSTOOP’is

Õnnestus siiski ühe jutuga tähtajaks valmis saada. Nii et teatan uhkusega – digipimiku tööriistad!!!.

Tegelikult tulb küll tunnistada, et see on pikema sarja esimene osa. Plaanis on kõik toodud programmida ka läbi katsuda, et nii enda (kui lugejate) jaoks asju natuke selgemaks ja valikut lihtsamaks teha.

03.05.06 – pildiSTOOP’il täitus 30 000 vaatamist

Eelmises analoogilisest kilkes möödust täpselt 3 kuud ja lisanduski 10 000 pildikuvamist nagu nupsti. Tore on, pole midagi paha öelda…

29.05.06 – lisandus uusi pilte

Tähelepanelikum külastaja on ehk niig märganud, et pilte on vahepeal vähehaaval lisandunud. Täna lihtsalt tuli neid korraga rohkem. Osad tehtud juba märtsis või varemgi, samas ka mõned üsna uued.

Esile toomist väärivad vast enim uued “elu heinarullil” seeriast pildi, sest selgus, et ka kevadel käib seal elu täiel rinnal.

Ja muidugi väike reportaa˛ ühe avarii hingeelust.

Vaadatagu.

01.06.06 – naissaar

Lisandus täiesti uus album – “naissaar”. Seal on väike ülevaade kahepäevasest jalgsimatkast mööda imekaunist Naissaar. Loomulikult ei anna need pildi edasi kogu matka. Kuid abiks ikka.

12.06.06 – operatsioon “saabas”

Kes meist ei oleks ringi liikudes kohanud mõnda saabast/kinga/plätut jne, mis lihtsalt jäänud vedelema ja omaenda elu elama. Ühel kenal päeval ühe kena vestluse käigus ühe kena inimesega tekkis idee hakata jäädvustama selliste jalatsite elu-olu. Palju pilte on jäänud küll tegemata, kuid mõned siiski on juba kogunenud.

Erinevalt tavapärasest, saavad selles operatsioonis kaasa lüüa ka kõik lehe külastajad ja omi saapaleide siia salvestada.

Loe edasi…

13.07.06 – kiire aeg

Kuna suvi on teatavasti kiire aeg ja kes see ikka toas istub, siis uusi pilte ja jutte kipub lisanduma visalt. Mis ei tähenda, et neid toorel kujul arvutisse ei lisanduks. Hetkel ootab arvutis mõni GB pilte retkelt läbi USA 10 osariigi ja kahe suurlinna ning paaripäevasest viibimisest Islandil. Loodetavasti ükskord algab aega mil on aeg nendega tegeleda.

Kurb tõde on, et vahepeal lisandub arvutisse pilte veelgi. Näiteks Lätist. Njah.

Aga küll nad ka lehele ükskord jõuavad ja mõni jutuke ka. Pioneeri ausõna. Või midagi.

Üks pilt väikese näitena Islandist.

11.08.06 – U.S.A.

Suurte ponnistuse läbi on lõpuks lehele jõudnud Ameerika reisile pühendatud pildialbum. Pilte sai küll tibake palju (tervelt 150), aga ma võtangi seda rohkem kui nö reisipäevikut, mitte ainult eriti valitud kaadreid. Mitte et see 150 pilti ei oleks juba üsna palju (nii umbestäpselt 20x) vähendatud valim.

Eelinfona ka seda, et loodetavasti üsna peagi lisandub analoogiline (loomulikult tunduvalt pisem) album ka Islandil tehtud piltidest.

Ja siis kunagi ka kõik muud sel suvel tehtud pildid. Ja siis veel need pildid, mida ma sorteerides kõvakettalt avastasin ja mis miskipärast on varem kahe silma vahele jäänud.

13.08.06 – island

Ja nüüd pildiSTOOP’is üleval ka pildid Islandilt. Ilmselt üsna paljuski kõik, mida kahe päevaga seal näha on võimalik. No hea küll, paari asja oleks veel näinud, kui ebaõnne poleks olnud. Aga siiski. Vähemalt ilmaga vedas, sest tegu oli ühtede esimeste nii ilustate ilmadega sel suvel. Kuni sinnani oli sadanud ja pilves olnud.

16.08.06 – neetud spämmerid!

Möödunud esmaspäevast hakkas pildiSTOOP’i statistikamoodul ootamatul näitama tavapärasest suurusjärgu võrra suuremat külastust. Ei saanud pihta milles põhjus, kuni juhtusid e-kaartide alla kiikama. Nädalaga olid miskid spämmibotid suutnud saata ligi 1000 e-kaarti suvalistele aadressidele mingi kasiino jms jama reklaamidega. Vabandused süütute kannatajate ees!

Nii et paraku on nüüd anonüümselt e-kaartide saatmine pildiSTOOPis peatatud. Kes siiski tahab seda võimalust jätkuvalt kasutada, siis võib saata sooviavalduse registreerumiseks -> namstoop(ät)gmail.com.

22.08.06 – läti ja muud uued pildid

Tõsi mis tõsi – lisandus kohe terve uus album väikese valikuga lätiskäigul tehtud piltidega. Ja lisaks sellele veel kümmekond muud suvel tehtud klõpsakat erinevatesse albumitesse. Jah, ma siiski olen ka sel suvel paar korda Eestis kaamera välja võtnud. Ausõna. Nii et pildikesi Saaremaast, Lihulast ja veel kõiksugustes kohtadest.

26.09.06 – uued pildid

Seekord ei lisandunud küll väga palju pilte, kuid siiski. Ja mis eriti tore – ka kaks uut saabast. Kuidagi väga kodu lähedale on hakanud neid tekkima… ja kohe hulgi.

Digitöötluste kataloogil lisandusi mõned pildi totaalsest digitöötlusest. Nii digi, kui üldse olla annab, minu roll piirdus seekord vaid pildi vähendamise ja ülespanekuga. Ülejäänuga sai arvuti täitsa ise hakkama. Aga tulemu on… noh, huvitav. Vähemalt minu arust.

Nii et uuri järgi!

06.10.06 – taasleitud pildid

Lisandus terve suur hulk nö taasleitud pilte. Ehket pilte, mis on küll ammu tehtud, kuid mingil põhjusel jäid tol korral valimist välja. Nüüd, värske pilguga vaadates, tunduvad osad neist ausalt öelda paremad, kui tol hetkel valitud osutunud pildid… kummaline fenomen.

Aga nii või teisiti, pilte lisandus, ja palju. Ja paljudesse kohtadesse. Enim sai täiendust teravmägede kataloog (see on nüüd ka ajaliselt sorteeritud), kuid ka varia, elu heinarullil ja paljud teised.

01.11.06 – digipimiku töövoog

Üle pika vaheaja lisandus jällegi üks artikkel. Kaua tehtud kaunikene.

Seekord juttu digipimiku töövoost ehket sellest, kuidas edasi tegutseda pärast seda, kui pilt on kaameraase kinni püütud.

Head lugemist!

06.11.06 – uued pildid

Jah, tõepoolest lisandus uusi pilte. Kahelt viimaselt nädalavahetuselt, üleelmiselt veel kulde sügis, eelmiselt juba härmatisene talv.

.:. pildiSTOOP

12.11.06 – kuidas hoida kaamerat?

Nonii, tuleb nagu vändrast saelaudu. Jutukesi.

Sel korral räägime jutuStOOP-is mõne sõnaga selles, kuidas ka kehvades valgusoludes saada värinavaba ja terav pilt.

Jõudu lugemiseks!

19.11.06 – uued saapad

Uusi saapaid lisandus kohe hulgikaupa. Linnalise eluviisiga liigid. Nii et tasub tutvuda!

23.11.06 – 60 000 vaatamist!

Vaid 5 ja pool kuud tagasi täitus pildiSTOOP’il 30 000 vaatamist. Nüüd on see number 2 korda suurem. Palju õnne mulle. Või midagi.

21.12.06 – soomaa fotolaagri pildid

Tekkinud on täiesti uus album – fotolaager soomaal. Detsembri algusesse planeeritud talvine fotolaager ei olnud küll eriti talvine, vaid hoopis hall ja vesine. Seega pilte tuli suht napilt, kuid seltskond oli hea ning koht huvitav. Soovitan – Karuskose. Küll see talv ka lõpuks tuleb.

06.02.07 – aastakokkuvõte

Aga enne kokkuvõtet soovin ilusat alanud aastat kõigile!

Aasta oli nii ja naa. Antud lubadusi kahjuks 1:1 ei pidanud – kaugeltki mitte iga kuu uut artiklit ei lisandunud. Aga see-eest olid lisandunud artiklid pikad ja põhjalikud. Loodetavasti ka sisukad. Eelteatena võib vihjata, et valmimas on pikka ja põhjal seletus curve’ kasutamise kohta. Eks näis millal valmis saab.

Pilte õnneks ikka lisandus, kuigi tegelikul on seoses masendava sügise jätkumisega pildistamisisu miinimumilähedale kahanenud. Aga paar korda sai ikka ka aastavahetuse ja jõulude paiku klõpsitud, nii et pildiSTOOP’i lisandus uusi pilte veel tänagi.

Koos toredate inimeste poolt operatsioon “saabas” hüvanguks esitatud piltidega ületas pildiSTOOP seega 1000 pildi maagilise piiri. Tegelikult peab vist eestpool hakkama vanu (ja mõttetuid) pilte ära kustutama. Aga ega see kerge pole, nagu omad lapsed :-c

Operatsioon “saabas” tundub olevat kenasti käivitunud. Poleks uskunud, et aasta lõpuks saab 30 (sic!) erinevat saabast kokku. Siinkohas tänan südamest järgnevaid inimesi oma panuse andmise eest: Etsike, Velzatis, Liina, Kaupo, Kristiina. Suured-suured tänud teile!

Aasta oli edukas ka kodulehtede külastusstatistika poolest – pildiSTOOP’il on üle 65000 pildivaatamise. digiSTOOP’i küll on veid vähem vaadatud, kuid iga päev eksib siia ära kümneid inimesi. Kusjuures tullakse nii teiste viidetest kui kõige kummalisemate otsingusõnade peale neti.ee-st ja google.com-st. Ei hakka neid parem üles loetlema, aga ütleme nii, et kohati arhailise keelekasutuse tõttu on siia sattunud isegi küllaltki perverssete huvidega pornosõpru…

Nii või teisiti – aasta 2006 on läinud ja rahu tema põrmule. 2007-ndaks ei hakka parem mingeid suuri lubadusi välja hõikama. Eks näis mis tuleb, aga ehk vähemalt mitte halvem kui möödunud.

08.01.07 – vallatud kurvid

Taram-taraa: uus artikkel. Sel korral siis, nagu lubatud sai on juttu imelisest Photoshopi tööriistast – Curves.

Artikkel puudutab nii teooriat kui praktikat. Esmalt vaatame mis loom see üldse on, ja pärast juba konkreetse näite varal tutvume lähemalt hingeeluga.

Lugemiseni

18.03.07 – uued pildid

Üle kolevägapika aja lisandusid mõned pildid. Tegelikult ei midagi erilist, ja ega eriti olegi enam pildistama sattunud… vana kaamera hakkab ennast ammendama ja uut läheb veel aega.

Aga noh, siiski: uued pildid.

23.03.07 – ülevaated

jutuSTOOP-i lisandus uus rubriik – ülevaated. Esimese ülevaatena väike looke värvihaldusvahenditest.

01.04.07 – Manfrotto ja Microsoft

Täna lisandus veel kaks ülevaadet. Üks mitte eriti palju fotograafiaga seotud, kuid samas digipimiku kasutamiseks hädatarvilik abivahend.

Nii et sel korral sai siis üle vaadatud kaks asja:
190XPROB + 804RC
Microsoft Wireless Notebook Presenter Mouse 8000

05.04.07 – täitsa viimased pildid siin lehel

Jah, aitab jamast. Aitab piltidest ja pildistamisest. Panin veel viimased pildid ühest ungariskäigust lehele üles ja ongi kõik.

Mõneti nagu kurb hetk enda jaoks. Et kuidas siis nüüd äkki niimoodi.

Aga pole parata, elu toob omad korrektuurid ja vana ning armas G3 läheb väljateenitud puhkusele.

Sest – taram-taraa – asemele tuleb midagi paremat. Kauaoodatud Pentax K10D on kohale jõudnud. Paraku küll veel mitte õige objektiiviga, aga küll see ka kohale jõuab. Ura-urraaa-urraaaaaaaa….

Leave a Reply