panoplaneedid 3

panoplaneet_0.jpgInimesed on leidlikud ja ilusad ja head. Eriti leidlikud on igasugused pildiväänajad uute rakenduste väljatöötamisel. Üks, mis ilmselt ei olegi niiii uus inimkonnale, kuid üsna uus minule, on panoplaneetide tegemine. Tegu on üsna lihtsa tehnikaga, ei mingit raketiteadust. Aga tulemus võib olla küllaltki huvitav ning võib anda ka muidu veidi untsus panoraamvõttele uue elu. Sest panoplaneedilt sageli kõiksugused väikesed vead niipalju silma ei torka, sest nagunii on juba tegu moonutatud reaalsusega. Asi siis see veidi kõver silmapiir või kehvad liitmiskohad enam ära ei ole :-). Ja kui nüüd üdini aus olla, siis ei pea tegu olema 360 kraadise panoraamvõttega või isegi mitte panoraamvõttega. Ka niisama pilte võib sobivuse korral planeediks keerata. Tulemuse ei pruugi küll alati olla nii vinge, aga väikese kiiksuga ja huvitav ikkagi. Nii et seni igavana tundun pilt saab lausa uue elu.

Seega asja juurde!

on vaja sobivat pilt – parim on 360 kraadine panoraam, kuid sobib ka osaline panoraam või ka üks kaader (sobivaks lõigatud). Samas ka muu pildi küljesuhe ei tohi olla väiksem kui 2:1. Muidu lähevad moonutused juba liiga suureks.

horisontalpano2.jpg

See, kuidas paljudest piltidest panoraami tekitad on juba hoopis teine teema, on olemas nii spetsiaalseid programme kui ka näiteks lisavidin Photoshop’is.

veendu pildil oleva sobivuses – väga oluline aspekt on see, et pildi küljed kokku sobiksid – ehket kui näiteks horisont on vasakus servas kolmandiku peal, siis peaks see täpselt samas kohas olema ka teises servas. Kui tegu mõne metsapildiga või linnapildiga vms, siis katsu pilt lõigata sellise koha pealt, kus järsud tekstuurimuutused on samal kõrguse.

NB! mida vähem on panoraami allservas ühtlast ala, seda väiksema jääb tulevase planeedi südamik. Seega saad erinevate lõikamistega genereerida erinevaid tulemusi, mille hulgast lõpuks sobivaim valida.

Vastasel korral jääb lõpptulemusele kole jõnks sisse. Sama asi käib ka pildi tonaalsuse kohta – kui tegu pole ringpanoraamiga, siis võivad pildi otsad olla küllaltki erineva heledusega. Seega tuleks need enne ühtlustada. Üks asi, mis samuti võiks olla – panoraami alumine osas võiks olla mingi ühtlase tekstuuriga – rohi, vesi, liiv vms. Sest sellest saab tulevase planeedi südamik, mida enim kokku pressitakse. Et pilt liiga silmariivav ei jääks, siis selleks on seal ühtlane tekstuur parim.

ava valmis panoraam Photoshop’is (kindlasti saab sama asja teha ka mõne muu piisavalt arenenud programmiga, UTFM) ning muuda ruudu kujuliseks. Selleks tuleb valida menüüst Image-> Image Size… (Alt+Ctrl+I).

pp_2.jpg

Enne numbrite muutma asumist korjate ära linnuke kastist Constrain Proportions. Seejärel muuda pildi kõrgus (Height) sama suureks kui on pildi laius (With). Jah, just nii-, mitte vastupidi. Saad suurema pildi :-).

pp_4.jpg

Olenevalt arvuti võimsusest võib küll väga suure panoraami puhul asi kaua aega võtta või hoopistükis pooleli jääda, sest virtuaalmälu saab otsa vms. Siis muuda lihtsalt panoraami eelnevalt veidi väiksemaks ja proovi uuesti.

oled saanud ruudukujulise väljavenitatud pildi.

pp_5.jpg

Aga ära muretse, küll me tast ketta teeme. Järgmise sammuna keera pilt peapeale. Ehket klõpsa Image -> Rotate Canvas -> 180o.

pp_6.jpg

Nüüd on pildil jalad ülespoole.

jõuame asjani. Selleks mine menüüsse Filter -> Distort -> Polar Coordinates ja vali sealt Rectangular to Polar.

pp_6_2.jpg

Klõpsa OK ja jää tulemust ootama.

oledki omale saanud kena planeeditooriku.

pp_7.jpg

Lõppviimistluseks keera pilt omale sobivat pidi ning lõika soovikorral väiksemaks. Kui oled väga usin, võid parandada kõiksuguseid vigu jne, samuti tegeleda üldise pildikorrektsiooniga (kui seda juba varem panoraami puhul teinud pole).

arvasid, et ongi kõik, onju? Nojah tegelikult selle suunaga ongi, aga eksperimenteerimisvõimalusi on veel. Näiteks jäta neljas samm vahele (ehket ära keera pilti tagurpidi). Saad panoraamplaneedi asemel panoraamrõngiku.

pp_8.jpg

Ja neid kõiki asju võib veel omavahel kombineerida jne jne jne. Ole loominguline. Või midagi.

Näited valmis panoplaneetidest:

peipsi_pano_planet2.jpg panoplaneet_1.jpg kumupano_xl_planeet_1.jpg pano2_2_tagurpidi_planeet2.jpg

Käesoleva artikli kirjutamiseks on kasutatud lingiSTOOP’is toodud materjalidest ammutatud teadmisi ning autori enda kogemusi.


3 thoughts on “panoplaneedid

  1. Pingback: .:. digiSTOOP v3.0» Blog Archive » panoplaneedid

  2. Pingback: .:. digiSTOOP v3.0» Blog Archive » 3×3x360

  3. Pingback: Twisted double sunset | ranno.eu

Leave a Reply