fotokalender

esikaas.jpgSeoses aastalõpuga tekkis taaskord mõte meisterdada kingituseks kalender. Tegelikult oli see mõte juba aasta varem õhus, aga sellisel kujul nagu soovitud oleks vist keeruliseks läinud. Eesmärgiks teha vanavanematele lastelastest kena 2xA4 mõõdus 12 leheküljeline kalender, kus iga kuu juures oleks just nimelt vastaval kuul tehtud pildid. Et aasta lõpp lähenes ülehelikiirusel, siis sai umbestäpselt detsembri alguses hakatu erinevate võimaluste hulgas ringi vaatama. Erinevaid trüki- foto- ja niisamafirmasid, mis kusagil hinnakirjasügavustes vastavat teenust pakuvad, on mitmeid. Aga suure enamiku neist sai kohe välja praakida sest nad:

a) pakuvad mingit ühelehelist plakatistiilis kalendrit
b) pakuvad ühe pildiga rebitavate kuudega kalendrit
c) on JUBE kallid

Nii et võimaluste ring ahenes… sest soov oli lisada ka asjaosaliste sünnipäevad, ning see on asi, mida reeglina ei pakuta üldse või siis küsitakse ropult raha (a la 50 EEKi per sünnipäev). Teine oluline parameeter oli, et kalendrisse oleks märgitud ka kõiksugused riiklikud pühad jms.

Kui päris aus olla, siis 100% sellist, nagu soovisin ma ei saanudki, kuid üsna ligilähedase. Lõpuks jäid sõelale kolm varianti – iseehitamine (ajapuudusel kriipsutasin maha), Maksifoto ja kalendrid.ee. Maksifoto mulle muidu oleks täitsa sobinud, aga ei olnud nad eriti varmad minu küsimustele vastama ning ei sisalda nende kalender ka ühtegi tähtpäeva vms. Enda asja õnneks küll lubatakse lisada. Aga kuna minu teisele täpsustavale emaile vastust enam ei tulnudki, siis… nendelt ma kalendrit ei tellinud ja ei soovita ka teistel.

Nii jäigi ainult üks variant – kalendrid.ee. Ja etterutates võib öelda, et see on täitsa mõistlik variant, seda nii hinna kui võimaluste kui kvaliteedi osas.

kalendridee.jpgkalendrid.ee puhu on tegu puhtalt veebipõhise lahendusega, kuhu laed oma pildid, lisad ise soovitud tähtpäevad, valid teksti ja tausta jms värvid, stiilid jne jne jne. Ilmselt tänu sellele, et kujundustöö teeb inimene ise ära, on soodus ka hind – minul läksid 3 kalendrit koos kojutoomisega maksma 661 krooni. Kui tellida üks kalender, siis on kalendri hind 199 krooni, sellele lisandub postikulu 76 krooni. Seega mida rohkem tellida, seda odavam tuleb :-). Kui ma asjast õigesti olen aru saanud, siis füüsiliselt asub firma Saaremaal, nii et lausa ülemere tuuakse.

Lisaks enda piltidele on võimalik valida kalendrisse pilte ka kohapealsest galeriist. Nii et ilusa ja originaalse kalendri tegemine on imelihtne. Veidike nokitsemist ja tehtud. Mina kasutasin mitmepildiliste põhjade valmistamiseks Photoshop Elementsi vastavat vidinat, mida veidike modifitseerides sai kenasti selle tulemuse, mida vaja.

Ka enda tähtpäevade ja märkmete lisamine on imelihte, klõpsa soovitud kuupäeval, avaneb vastav vorm ja näiteks inimese sünnikuupäeva lisamisel arvutatakse kenasti isegi vanus välja.

Ja mis kõige toredam – juba sisestatud info jääb alles, ootama uut aastat ja järgmiste kalendrite tellimist. Isegi samu pilte saab kasutada, kui näiteks soov kalendreid juurde tellida vms. Nii et igati lihtne, kuid samas kõige vajalikuga keskkond. Kalendrid valmisid ja toimetati kätte kiiresti (lubatud 6 päeva jooksul), kuller võttis päeval ühendust ja õhtul tõi koju ära.

Aga eks tuleb natuke ka negatiivset esile tuua. Pildid ei ole trükitud fotoprinteriga ja fotopaberile, seega nurga alt vaadates on peegelduse natuke imelikud. Samuti on pildid veidi tumedamad kui võiks. Eks järgmisel korral peab arvestama, et pigem heledamaks kui tumedamaks keerata. Aga kvaliteet üldiselt on igati adekvaatne.

Samuti antakse pildi üleslaadimisel eksitavat infot “Kui pildi külje pikkuste suhe ei ole 1:1.414 (A4 landscape) siis lõigatakse pilt automaatselt sobivasse mõõtu”. Reaalsus on aga selline, et TEGELIKULT on vaja pilti küljesuhtega 1:1.407, ehk siis sellist, nagu on toodud infos rida varem “Pildi soovitatav laius on 1541 pikslit ja kõrgus 1095 pikslit.” Mina võtsin alguses aluseks A4 ning kujundasin mitme pildiga lehed sellise suurusega põhjal. Valmispilte üleslaadima asudes selgus aga kurb tõsiasi, et miskipärast lõigatakse servast tiba ära. Asja uurima asudes selguski, et pole seal A4 vaja ühti.

Kui need paar väikest miinust välja arvata, siis ülejäänuga olen igati rahul ja soovitan soojalt ka teistele. Las need ülejäänud foto- ja trükifirmad istuvad oma 50 krooniste sünnipäevade otsas ja esitavad lolle tingimus.

jaanuar.jpgveebruar.jpgm2rts.jpgaprill.jpgmai.jpgjuuni.jpgjuuli.jpgaugust.jpgseptember.jpgoktoober.jpgnovember.jpgdetsember.jpg

Leave a Reply