PSCS4: sisuteadlik pildimoonutus 1

h2rm_9_stpm2.jpgJuba üksjagu aega tagasi levis netis videoklipike content aware scale’ingust. Ehk siis sisuteadlikust pildi küljesuhte moonutamises (või kuidas täpselt peaks seda eesti keeles nimetama?). Ja nüüd siis ongi Adobe selle septembris välja kuulutatud ja massidesse toonud. Vastse Photoshop CS4 kujul.

Mis loom see sisuteadliku pildi(küljesuhte)moonutamine siis ka on (leiab selle muuseas menüüst Edit->Content Aware Scale (Alt+Shift+Ctrl+C))? See on selline kaval asi, et kui tavaliselt moel pilti kokku surudes või  pikemaks venitades moondub koledal kombel ka kõik seal olev, siis uue lahenduse korral võtab programm arvesse pildil olevat ning venitab/vähendab ainult ühtlaseid ja kontrastivaeseid alasid (ehk siis eeldatavalt neid pildi osasid, mis olulist infot endas ei sisalda). Samas saab ka ise ära näidata, mida tohib moonutada ja mida mitte. Loomulikult on sellisel pildimuutmisel teatud piirid, sellega liialdades või ebasobiva pildi puhul tuleb tulemus kole.

Nii või teisiti üllatavalt tõhus ja kiire on vahend küll. Ma ei tea kuidas seda tehakse, aga igatahes on see muljetavaldav. Kui esmalt reklaamvideosid jms vaadates oli ikkagi hinges kahtlus, et ei saa see asi ometi nii roosiline olla, siis nüüd ise järele katsununa võin kinnitada, et just niisama lihtne see ongi. Võtad pildil servast kinni ja lükkad koomale või venitad pikemaks, pilt muutub sujuvalt kaasa ja tulemus on kohe näha. Ja pilt nipsti valmis.

Väike võrdlusnäide:

originaalhansa_26_press.jpghansa_26_stpm.jpg

Pole paha, mis? Alljärgnevaly riburadapidi näiteid suurendustest ja vähendustes, mis ma arvutis ettejuhtunud piltidega tegin. Arvestage seda, et manipulatsiooniks kasutasin jub nö “valmis” faile, ehket neid samu vähendatud ja teravustatud ja pakitud jpg-sid, mis pildiSTOOP’is üleval on. Sellest ka mõningane kaasnev mürasus ja kvaliteedikadu, mida ilmselt tiba tooremaid faile kasutades oleks võimalik vältida.
Nägin helikopteri ja kiirlaeva võiduajamist:

agn_03.jpg

Aga va helikopter lendas liiga kõrgel:

agn_03_stpm1.jpg

Külastasin Kastelholmi lossi Ahvenamaal:

ahven_091.jpg

Oli raip liiga suur ehitatud, mahtus kehvasti pildile:

ahven_091_stpm.jpg

Tegin makrovõte junnihuvilisest putukast:

eluheinarullil_vol4_8.jpg

Paraku oli ta jube arg ja ei julgenud väga lähedale minna, pidin aitama:

eluheinarullil_vol4_8_stpm.jpg

Pildistasin last tuulises rannast:

kakukas5.jpg

Aga pilt jäi kehva formaadiga:

kakukas5_stpm.jpg

Käisin mere ääres:

suurupi_07.jpg

Kivid olid kole hõredalt:

suurupi_07_stpm.jpg

Talv tuli:

h2rm_6_1.jpg

Aga maastik on ilusam kui portree:

h2rm_6_1_stpm.jpg

Käisin lombitaga ilma kaemas:

us103.jpg

Kuid lipud olid liiga kõrgel:

us103_stpm1.jpg

Oli udune jaanipäev:

uduliin.jpg

Paraku oli udus liiga kaugele näha:

uduliin_stpm.jpg

Lõpetuseks ikka tilk tõrva meepotti ka. Loodetavasti ei muutu see tööriist piltnike seas liiga (üle)kasutatuks. Et a la maastikufotol jäi kadreering väheke kehv, pole hullu, venitan juurde. Üldiselt pilt võiks ikka olla enam-vähem selline, nagu pildistamishetkel välja nägi. Ja kui ei ole, siis on see vähemalt teistele näitamisel ka selgelt ja üheselt mõistetavalt välja toodud. Mitte et praegu muude vahenditega soovikorral samu asju teha ei saaks, aga kui see juba nii lihtsaks on tehtud, siis tekkib ehk ka rohkem ahvatlusi nendel, kes seni pole viitsinud või osanud. Idee poolest on see tööriist ju pigem mõeldud kujundustöödeks, et no näiteks pilt ei mahu olemasolevas formaadis ajakirja esikaanele ära, surume veidi kokku. Või ei mahu kodus seinalepanekuks raami ära või tahad oma perekonda ühtsemaks muuta vms 🙂
Ahjaa, kirjutasin postituse lõpetuseks kirja:

nuga3_5.jpg

Aga tundus kuidagi liiga… hmm.. laialivalguv:

nuga3_5_stpm.jpg

Sel kuul vist rohkem poste ei lisandu ka, juba kiired ajad on ees. Njah.

One comment on “PSCS4: sisuteadlik pildimoonutus

  1. Pingback: pikk ja jätkuv vaikus « .:. digiSTOOP v5.0

Leave a Reply