mida pildistada? 1

on laialt teadaolev fakt, et talvise pildistamise üks võlusid ja väljakutseid ongi sageli erinevas skaalas vähem või rohkem abstraktsete mustrite nägemine ja jäädvustamine. Loogu selle mustri lumekristallid, tuisuvaalud, põldude ja metsa vaheldumine kaugetel nõlvadel, silmapiirini ulatuv jääs meri või madala õhtupäikese poolt lumele joonistatud varjud. Variatsioonid ja skaalaulatus on lõputu, pakkudes väljakutset nii makrovõtteks kui panoraamiks. Kui sattud pildistama suuremate pinnavormide või mere äärde, kus skaala tajumine on raskendatud võrdlusobjektide puudumise tõttu, võib abiks olla kaadrisse millegi äratuntavas suuruses oleva paigutamist. Kindlapeale minek on alati inimesed. Ka mõni üksik puu lisab dramaatilisust. Samas on selliselt võimalik luua ka ristivastupidine efekt – näidata mõnd pisikest objekti suure ja muljetavaldavana. Seega mängi võttenurkadega (seistes silmade kõrguselt tehtud pilt ei ole alati parim pilt seerias, saati – milleks siis jumal fotograafile põlved andis?), kombineeri mustreid ja üksikobjekte. Ole loominguline, alati ei ole parim kaader see, mis tehtud kõiki reegleid arvestades.

on talvel jube lühikesed päevad ning sage pilvisus, mis on küll masendav ja viib mõtted õue pildistama mineku asemel pigem soojale toale ja hõõgveinile, kuid ka esmapilgul igav ja hall ilm võib olla hoopis võimalus, mitte selle puudumine. Näiteks on suurepärane võimalus kasutada ka päevasel ajal ilma ND filtri või mõne muu sellise abivahendita pikemaid särisid ja lisada niimoodi liikuvatele objektidele dünaamikat. Kena võimaluse loob näiteks mõni veekogu, mis veel (või enam) ei ole üleni jääs. Väga kena efekt jääb tardunud, kuid samas liikumistunnet edasi andvate lainete üleminekust jääks või kaldaks. Niigi talvel võimast vaatepilti pakkuvate jugade pildistamisel avanevatest lisavõimalustest parem ei räägigi. Kui ilm on lootuselt hall ja ilmetu, siis mõtle igale kaadrile kui potentsiaalsele mustvalgele pildile. Samas pildista ikkagi värviliselt, mustvalgeks saab pildi alati ka digipimikus järeltöötluse käigus.

tasub lisaks enda ümber vaatamisele pidevalt heita pilk ka üles ja alla. Kunagi ei tea, kus kordumatu ja suurepärane vaade võib ennast varjata. Näiteks kargelt lumised ja härmas oksad sinise taeva taustal moodustavad suurepärase kontrasti. Samal ajal maas mõni lumele kukkunud käbi või puuleht võib anda ootamatult huvitava kaadri. Pildid on kõikjal su ümber, oska ainult vaadata. Kui eesmärgiks on loomutruud pildid, siis kasuta sellist seadet, et lumi oleks valge (auto ei pruugi alati parimat tulemust anda, vahel tasub ka WB käsitsi mõõta sobivas toonis pinnalt). Samas saab pildile lisada huvitavaid tonaalsusefekte kasutades erinevaid eelsalvestatud rezhiime.

jõuamegi järgmise olulise aspekti juurde – pole midagi halvemat, kui saabudes ideaalilähedasse lumisesse võttepaika leiad sealt eest kellegi jäljerea, mis kohe üldse ei taha sinna sobida (isegi kui see on su enda jäljerida, sest oled kaardi koju jätnud ja pisut eksinuna oled juba teisel ringil). Seega enne kui teed sammu, vaata kas üks samm tagasi ei oleks olnud ideaalne võttepaik. Ükskord rikutuna, ei päästa sa selle koha… hmm… neitsilikku ilu enam kuidagi. Kui just ei oota sama koha peal järgmist lumesadu. Oleks see vaid nii lihtne.

lisaks veel, et hoolimata sellest, et talv on külm aeg, ei pea kõik talvel tehtud pildid endas seda tunnet kandma. Kuna päevad on lühikesed, siis päike väga kõrgelt ei käi ja tõusud ning loojangud koos pehmemate soojemate toonidega pakuvad hulgaliselt pildistamisvõimalusi. Nii võib samast kohast saada küllalt erinevaid pilte ning soojad toonid muidu valgel foonil loovad huvitava efekti. Samas tasub kindlasti õigeks hetkeks varakult kohal olla (seega eeltööna välja selgitada loojangu ja tõusu täpne aeg enda piirkonnas), et kaamera valmis seada.

peab kokkuvõtvalt ültema, et selleks, et ka talveperioodil mõni hingelähedane pilt saada, mitte digipimikus suviseid kaadreid töödelda, ei peagi alati suurt fotoretke kaugele metsade ja mägede taha korraldama. Ka majatrepile külmunud puuleht, tuvi jäljed lumisel autokatusel, purikad katuseräästas või härmas pesunöör võib õige valguse ja tausta korral anda tulemuse, mida ei häbene teistelegi näidata.

Talvepildistamist käsitleva teksti kirjutamiseks on kasutatud lingiSTOOP’is toodud materjalidest ammutatud teadmisi ning autori enda kogemusi.


One comment on “mida pildistada?

  1. Pingback: pikk ja jätkuv vaikus « .:. digiSTOOP v5.0

Leave a Reply