vähendamisvahendid 3

juun_5lomo.jpgÜhes kenas foorumis tekkis arutelu selle üle, millega ja kuidas vähendada pilte veebi jaoks sobiliku suurusesse. Kuna arvamused selles osas läksid üksjagu lahku, tekkis endalgi huvi, et millega siis ikka tasub vähendada, et tulemus oleks parim ja samas ei peaks inimene hirmsasti vaeva nägema, et näiteks terve kataloogitäis pilte teistele vaatamiseks väiksemaks muuta. Siinkohas keskendun ma ainult pildi küljepikkuse vähendamisele, jpeg kompressiooni ei lisa (kui just vastav programm seda automaagiliselt ei tee). Kuigi loomulikult on ka see oluline vahend pildifaili mahu vähendamiseks. Aga see on juba hoopis üks teine teema…

Analüüsi aluseks võtsin 6 enamlevinud vahendid, mida inimesed tihti kasutavad, erinevates internetifoorumites soovitatakse või on need tavapärases Windowsi sisaldavas arvutis reeglina olemas:
Photoshop CS/Elements prooviversioon
IrfanView
Picasa
Photofiltre
MS Image Resizer Powertoy
MS Paint (igas Windowsiga arvutis juba olemas)

Otse loomulikult on erinevate inimeste arvutites veel terve rida teisi programme, eks nende katsega parem ise.

Aga enne asjajuurde asumist ka veidi üldist teooriat :-). Piltide vähendamise puhul ei mängite tegelikult olulist rolli mitte konkreetne programm, vaid see, millist filtrit üks või teine programm kasutab, sest kvaliteetse tulemuse kasutamiseks ei tohiks kasutada mitte programmi resize funktsiooni vaid hoopis resample funktsiooni. Juhul muidugi, kui kasutusel olev programm sellist asja üldse võimaldab. Näiteks tasuline Adobe toodang kasutab vaikimisi bicubic filtrit, tasuta IrfanView sisaldab õige mitut filtrit, millest parimaks peetakse Lanczos‘st. Ka Picasa‘s on kasutusel sama filter. Tasuta PhotoFiltre versioon paraku resample funktsiooni ei oma. MS Image Resizer Powertoy on küll lihtne kasutada (hüpikmenüüs valik olemas), kuid seadistamisvõimalused puuduvad ja pildid lihtsalt vähendatakse soovitud suuruseni. MS Paint’i kiputakse ka sageli soovitama (ja kasutama), igas Windows’iga arvutis see ju reeglina olemas; samas ka seal pildi vähendamisel protsessi ise mõjutada ei saa ning see kajastub ka tulemuses.

Adobe Photoshop

Photoshop’i perekonnas on valida töötluseks mitme kandidaadi vahel, mis kõik tasuta prooviversioonina saadaval ka kodulehel. Pikemaajaliseks kasutamiseks tuleb programm juba osta. Nii või teisiti on kahtlemata ühe kuulsaima ja sageli ka enamlevinud programmiga testitutest. Kasutuses olnud Photoshop CS3 käib pildivähendamine üsnatäpseltsamamoodi, kui eelmiste põlvkondade puhul – tuleb valida menüüst Image -> Image Size… (Ctrl+Alt+I), lahtihüppavas aknas veenduda, et oleks olemas linnukesed Constrain Proportion ja Resample Image eest, valida resämplimismeetodiks Bicubic, muuta ülal pildi suurus selliseks, nagu soovitud ja ongi tehtud.

Photoshop Elements’is käib asi põhimõtteliselt samamoodi. Kui Photoshop’i abil on vajadus muuta suurt kogust pilte korraga, siis on võimalusi mitmeid – salvesta ise Photoshop Action ja see hiljem File -> Automate -> Batch… kaudu vajalikele failide kallale lasta, otsida netiavarustest mõni valmis Action või siis hoopis kasutada File -> Scripts -> Image Processor… võimalusi. Seal tuleb määrata algfailide asukoht, vähendatud failide asukoht, kompressioon, failitüüp, suurus jne. Samas saab ka seal ette anda valmis Action’i. Lisaks on võimalik kõiksuguste plugin’ite ja action’ite abil uusi pildi suuruse muutmise võimalusi lisada.

IrfanView

Juba ammustest aegadest paljude lemmikprogammiks kujunenud pisike abimees. Mis on funktsionaalsuselt polegi nii pisike, vaid võimaldab teha nii mõndagi. Muuhulgas ka mugavalt piltide suurust vähendada, nii üksikult kui hulgikaupa. Mingi konkreetse pildi suuruse vähendamiseks ei pea tegema muud, kui selle IrfanView‘s avama, valima menüüst Image -> Resize/Resample… (Ctrl+R) ja siis uurima natuke pakutavaid võimalusi. Esmalt muidugi tuleb anda pildile soovitud uus mõõt (on olemas ja eelseadistatud mõõdud) ja siis valida soovitud resämplimismeetod. Parimaks peetakse Lanczos‘st. Soovikorral saab küll meetodiks ka resize valida, aga seda küll ei soovitaks, ilmselgelt on kokkuhoitud aeg liiga lühike, et vääriks selline mäng vääriks küünlaid.

Kui on soov korraga vähendada suurem hulk pilte, siis selle jaoks on abiks käsklus Fail -> Batch Conversion/Rename…, kus tuleb ette anda soovitud pildid ning siis nupust Set advanced options määrata ära vajalikud parameetrid. Mis ja kuidas jäägu juba igaühe enda katsetada, lihtsalt vähendamisega peaks kõik hakkama saama. Lihtsalt veenduge, et Use Resample function oleks sisse lülitatud.

Picasa

Levinud ja mugav pildihaldusprogramm, kuhu on lisatud ka pilditöötlusvõimalused, millest mõned on vägagi käepärased. Näiteks piltide otseks keeramise tööriist on väga nutikas. Piltide töötlus käib samuti lihtsalt – valides kataloogist pildi ja kuvades seda suurel ilmub akna vasakusse serva kenasti paneel vastavate käsklustega, vaikimis on see Basic Fixes. Seal on kenasti olemas nupud pildi lõikamiseks, ja pööramiseks ja kontrasti lisamiseks jne. Siis on veel paar paneeli, kus saab muuta heledust ja tumedust ja lisada eriefekte jne jne jne. Kõik on kena ja tore. Aga kus on pildi suuruse muutmise nupp? Vaatan veelkord kõik käsklused üle. Ikka ei ole. Otsin mujalt ekraanilt, ei ole… äkki on pildil klõpsates hüpikmenüüs? Nope… ja vat ei olegi. Siinkohas tekkib küll küsimus Google, kui muidu nii nutikate ja läbimõeldud lahenduste pakkuja, terve mõistuse osas. Sest Picasaga saab pildi suurust muuta. AGA – selleks peab vajuta hoopis nuppu Export. Päris loogiline, eksole?! Seal siis tuleb omakorda valida eksporditava pildi jaoks asukoht, pildi pikema külje pikkus ja jpg kompressioonimäär. Ja ongi pildi suurus muudetud. Mitte ei mõista, mis selliselt. Kas tõesti oli nii raske tekitada vastav nupp, siis kus pilti saab ümberkadreerida ja otseks keerata. Isegi menüüs Picture -> Batch Edit pole võimalik pilte korraga vähendada, kuigi igasugused pildi keeramised, ümbernimetamised jms on täitsa olemas. Maailm on ikka üks kummaline koht…

PhotoFiltre

See tasuta programm on läbi aegade üheks mu lemmikprogrammiks kujunenud, kui vaja ruttu pildil mõni väike parandus sisse viia. Avaneb kiiresti, on loogilise GUI-ga, saab teha väga palju samu asju mis Photoshop’is – mis sa hing veel ihaldad. Küll on paraku tasuta versioonil mõned puudujäägid, seda just pildi vähendamise osas – resample filtrid on olemas ainult tasulises PhotoFiltre Studio versioonis. Aga sellest hoolimata teed PhotoFiltre ka vähendades parem töö kui mõni teine. Pildi suuruse muutmiseks pole vaja teha muud, kui valida menüüst Image -> Image Size… (Ctrl+H) ning lahti hüppab aknake, kus saab anda pildile soovitud suuruse. Oluline on, et linnuke oleks kastis Optimize. Ilma selleta jääb tulemus üsna kehvake.

MS Image Resizer Powertoy

Vidin, mille kasutamine on nii lihte kui üldse annab – ei pea avama mingit programm, lihtsalt selekteerid soovitud pildi(d), teed hiirega paremkliki ning valid hüpikmenüüst Resize Pictures. Sellepeale hüppab lahti väike dialoogiaken, kus saab valida erinevate pildisuuruste vahel ning klõpsates Advanced, saab koguni ise uue suuruse sisestada. Veidi segadust tekitas (vähemalt minus tekitas) see, et muutes ühte numbrit teine kaasa ei muut. Aga vähendatakse õnneks siiski proportsionaalselt ka teist mõõdet. Nii et asi käib tõepoolest väga kähku ja ilma suurema peamurdmiseta, kuid ka tulemus on sellele vastav.

MS Paint

Õnnetu programmike, mis ei kõlba suurt millekski. Aga inimesed kasutavad ja on vist isegi õnnelikud. Kui ma oleks väike laps ja mind arvuti taha lubatakse sellega joonistama, siis oleks vist ka õnnelik, aga muudeks toiminguteks…. Sest asi on lihtsalt ja ausalt öeldes sitt mis sitt. Esiteks pildi suuruse muutmine käib läbi mingi kummalise käskluse Image -> Stretch/Skew… (Ctrl+W), kus valikuteks on ainult protsendid. Igasugused muud seaded puuduvad. Seetõttu ei saanudki Paint’i abil muuta pilte täpselt õigesse suurusesse, sest töötab asi ainult täisprotsentiga. Seega sai valitud lähim väärtus. Pildi salvestamisel tehakse sellega veel miskit kahtlast…

Tulemused ja analüüs

Aga nüüd asja juurde, ehket pilte vähendama, pilte vähendama! Täissuurused 10MP pildid vähendasin erinevate vahendite abil kahte erinevasse mõõtu – pikema küljega 500px ja pikema küljega 800px. Proovitud sai seda paralleelselt mitme erineva pildi peal, teatud erinevused tulid küll esile vähem või rohkem kõikidel piltide, siinkohas presenteeritakse vaid üht, vast kõige ilmekamat kaadrit.

Pilt on vähendatud erinevate programmide abil 500px peale, alltoodud ribad on nö väljavõtted erineva tekstuuriga kohtadest pildil. Ribadel klõpates avaneb ka pilt täies suuruses.

Pilt on vähendatud erinevate programmidega 800px peale, muus osas sama jutt mis eelmiste näidete puhul.

Nagu näha, siis kolme esimese puhul väga olulisi erinevusi polegi – kõigi puhul on kasutatud Resample funktsiooni Resize funktsiooni asemel. Kusjuures nii IrfanView kui Picasa kasutavad sama filtrit. Kui pilte pikemalt uurida, siis Photoshop’is vähendatud pilt veidi erineb teistest, kuid üsna väikeste nüansside osas, kumb detailirohkem võiks olla ei oskagi tegelikult öelda. Mõnes kohas nagu tundub, et Photoshop jätab veidike rohkem detaili alles. Eks oma silm on kunn, nii vaadatagu ja otsustatagu ise.

Järgmised kolm moodustavad omaette grupi, sest need vahendid resample‘mist ei kasuta vaid teevad lihtsalt vähenduse. PhotoFiltre miskit optimiseerimisfunktsiooni siiski omab, ning tundub, et see toimib üsna edukalt – tulemus on selgelt parem, kui ilma selleta vähendamisel. Siiski erinevus kolme eelmisega säilub, kuigi mitte liiga suur. Image Resizer teeb küll oma töö kiiresti ja üsna mugavalt, kui seevastu kehvasti – pilt jääb selgelt detailivaesem, kui eelmiste programmide puhul, kuid mitte nii hull, et suure hädaga seda kasutades tulemuseks saadud pilte üldse vaadata või näidata ei julgeks. Kui on vaja hirmkiirest suur hulk pilte (veebi)näidisteks väikseks muuta ja muud käepärast pole, siis kasutatagu, muidu mitte. Ankrumeheks on Paint. Tegelikult ei tahaks talle isegi ankrut anda, las vedeleb lihtsalt kusagil põhjas. Sest see programm fotodega toimetamiseks on lihtsalt KÕLBMATU. Esiteks on kasutusmugavus olematu ja teiseks on tulemuseks selline käkk, et nutt tuleb peale. Ilma kasutajalt küsimata pakitakse pilti julmalt (ja ilmselt mingi väga kehva algoritmiga) väiksemaks, ning näib, et lisatakse ka teravust.

Kokkuvõte

Kokkuvõtvalt saab öelda, et kvaliteedi poolest Photoshop, IrfanView ja Picasa teevad pildi vähendamisel võrreldavalt korraliku töö. Loomulikult tahab selline pilt saada enne näitamist veidi teravustamist, et vähendamise käigus kaduv detailsus uuesti tagasi tuua. Selleks toiminguks on vaieldamatult parimad tööriistad Photoshop’il. IrfanView küll lubab ka pildile teravust lisada, kuid sealkohas on protsessi (ja seeläbi ka tulemuse) määramise võimalused üsna napid. Picasa teravustamisvahend on veidi liiga innukas, heal juhul sobib suurte, trükki minevate pilti teravustamiseks, väiksemate piltide puhul toimub väga tugev ületeravustamine, mida samuti kuidagi ise muuta ei saa. Samas peab muidugi tõdema, et Photoshop’i puhul on tegu vägagi tasulise programmiga, millel on võimalik kasutada kuu aega tasuta prooviversiooni, kuid peale seda tuleb rahakotirauad avada. Seega sellest vaatenurgast võidaks parima kasutusmugavuse ja kvaliteedi auhinna IrfanView, sest Picasa on pildi suuruse muutmise väga ilmelikuks ja keeruliseks muutnud.

PhotoFiltre ja MS Image Resizer Powertool on küll kenad ja väikesed vidinad, kuid võimalusel võiks piltide suuruse muutmiseks kasutada mõnd muud programmi, miks mitte IrfanView’d. Samas muu töötluse osas teeb PhotoFiltre iga kell IrfanView‘le ära, nii et kasulik oleks arvutis omada mõlemat programmi. Sest nad ei olegi mõeldud teineteist asendama, vaid sobivad justnimelt teineteise täienduseks. Ja kui raha on, siis osta kasvõi Photoshop Elements ning see teeb tegelikult mõlema programmi töö ära.

Selgelt kasutamiskõlbmatu on Paint, mille Windows’iga kaasapanemist võiks lausa lugeda kuritahtlikuks tegevuseks, sest sageli inimesed kasutavad just tarkvara seda, mis juba arvutis olemas on. Kas tõesti siis Microsoft ei suuda midagi paremat “tasuta” kaasapanekuks välja mõelda. Aga võibolla Vista‘ga juba on ka, mine sa tea. Igatahes on Paint ka seal olemas ning kuuldavasti pidi endas sisaldama juba ka Crop Tool’i (sic!). Vau. Jah, tegelikult ma tean küll, et Paint ei olegi fototöötluseks mõeldud programm, kuid rääkige seda miljonitele kasutajatele…

3 thoughts on “vähendamisvahendid

  1. Pingback: .:. digiSTOOP v3.0» Blog Archive » vähendamisvahendid

  2. Pingback: .:. digiSTOOP v3.0» Blog Archive » kohustuslik kirjandus

  3. Pingback: pikk ja jätkuv vaikus « .:. digiSTOOP v5.0

Leave a Reply